2017-02-20
Wielbłądy w Angered pod Göteborgiem
Turystyka i integracja ...
więcej >>>

2017-02-14
Jubileusz Unity Line
Od 10 lat w drodze do Trelleborga ...
więcej >>>

2017-02-13
Norbert Pokorski: początek wyprawy na Grenlandię
Pół roku wśród lodów i... Inuitów ...
więcej >>>

2017-02-10
Kopenhaga: otwarcie Royal Arena
Wielka, wielofunkcyjna hala ...
więcej >>>

2017-02-06
Szwecja: policjant szczerze o imigrantach
Ożywiona dyskusja w mediach społecznościowych ...
więcej >>>

2017-02-01
Norwegia: koniec napływu Polaków?
Ciekawe dane Statistisk Sentralbyrå ...
więcej >>>

2017-01-26
Płock: spotkanie z polarnikiem Norbertem Pokorskim
Trwa Festiwal Zorzy Polarnej ...
więcej >>>

2017-01-23
Uppsala: brutalny gwałt... on-line
Imigranci-zwyrodnialcy i transmisja na Facebooku ...
więcej >>>

2017-01-13
Warszawa: obchody 100-lecia Finlandii
ECHOES 100 w Muzeum Polin ...
więcej >>>

2017-01-12
Warszawa, 19 stycznia 2017: spotkanie z Islandią
Aleksandra Paukszta w Południku Zero ...
więcej >>>

2017-01-01
ŻYCZENIA NOWOROCZNE
...
więcej >>>

2016-12-30
Gdańsk: wystawa o ucieczkach na Bornholm
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza ...
więcej >>>

2016-12-29
Bornholmskie nowości w Mols-Linien
Duński armator promowy inwestuje ...
więcej >>>

2016-12-23
Boże Narodzenie 2016
...
więcej >>>

2016-12-13
13 grudnia: Święta Łucja przybywa
Świece, procesje i ciastka z szafranem ...
więcej >>>

2016-12-10
Uroczystości noblowskie
Gale w Sztokholmie i Oslo ...
więcej >>>

2016-12-08
Norwegia: nowe banknoty w 2017
Jako pierwsze w obiegu 100 i 200 kr ...
więcej >>>

2016-12-06
6 grudnia: święto narodowe Finlandii
99. rocznica uzyskania niepodległości ...
więcej >>>

archiwum wiadomości  

 tytuł:
"Zew Północy"

Magazyn Skandynawski „Zew Północy”

Magazyn „Zew Północy” to pierwszy periodyk w dystrybucji prasowej poświęcony tylko jednemu regionowi geograficzno-kulturowemu: Skandynawii. I to Skandynawii szeroko rozumianej, obejmującej nie tylko jej rdzeń – Szwecję, Norwegię, Danię – ale i Finlandię, zasiedloną przez Saamów krainę Sápmi, a także obszary od wieków związane ze skandynawskim kręgiem kultury – Wyspy Owcze, Islandię, Grenlandię czy Szetlandy.

W 2009 roku pismo zastąpiło ukazujący się od roku 2004 bezpłatny magazyn „Bałtyckie Podróże”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników, za co bardzo dziękujemy.

Chcemy, aby „Zew Północy” stanowił źródło inspiracji – zachęcał do turystycznych odwiedzin krajów nordyckich. Ale także staramy się przybliżać historię i kulturę naszych północnych sąsiadów, poruszać sprawy społeczne i gospodarcze, promować współpracę polsko-skandynawską.

Nasze wydawnictwo – PCIT TRAMP – już od 1999 roku specjalizuje się w Skandynawii jako kierunku turystycznym. Oprócz „Bałtyckich Podróży” opublikowaliśmy serię przewodników po najciekawszych zakątkach Północy, z których część miała pionierski charakter. Liczymy, że „Zew Północy” skutecznie uzupełni te działania, przyczyniając się do popularyzacji Skandynawii w naszym kraju.

BIEŻĄCE WYDANIE

"Zew Północy" kosztuje w sprzedaży detalicznej 9,90 zł. Jest dostępny m.in. w salonach EMPiK, salonach prasowych Kolporter SA i Ruch SA oraz w wybranych punktach dystrybucji obsługiwanych przez obydwie firmy kolporterskie. Polecamy także jego prenumeratę (szczegóły poniżej).

W numerze 25. „Zewu Północy” kontynuujemy – w ramach cyklu DIY, czyli zrób to sam – podróżowanie po Fiordach Norwegii, za bazę obierając okolice Olden nad Nordfjordem. W tygodniowym planie pobytu znalazło się m.in. miejsce na wypad na lodowiec Tystigbreen i wizyty w strefach czołowych dwóch innych lodowych ikon Norwegii – Briksdalsbreen i Nigardsbreen. Zobaczymy także Geirangerfjord, przemierzymy Trollstigen, zajrzymy do Ålesund – to oczywiście tylko niektóre z przedstawionych atrakcji. Podajemy koszty każdego dnia. Wynika z nich, że pobyt nad fiordami wcale nie musi oznaczać ruiny domowego budżetu.

A jak się do norweskich fiordów dostać? Na przykład samolotem do Sandefjord-Torp, a następnie promem z Langesund, via Hirtshals, do Bergen. Polecamy relację z trwającej niemal dobę morskiej podróży wzdłuż południowo-zachodnich wybrzeży Norwegii. Nie zabraknie wizyty na mostku kapitańskim i w położonej 8 pokładów niżej maszynowni, której sercem są cztery napędzane LNG silniki.

Skoro już w Norwegii jesteśmy, to może warto wybrać się w góry? Razem z Konradem Koniecznym, prowadzącym portal Norwegofil.pl, udajemy się na wędrówkę, której celem są trzy szczyty, z których rozciągają się jedne z najwspanialszych norweskich panoram. Jakie to szczyty i co z nich można zobaczyć – szczegóły w numerze.

Miłośnikom historii i wojskowości proponujemy z kolei wypad do pobliskiej, szwedzkiej Karlskrony, gdzie na pewnej wyspie znajduje się jedno z najciekawszych muzeów wojskowych Skandynawii, poświęcone obronie wybrzeża.

Po Islandii można podróżować, przyjmując różne klucze, porządki, hierarchie celów. Tym razem zwiedzamy wyspę, obierając za przewodniczkę… koronę islandzką. Artykuł otwiera nasz cykl, zatytułowany „Podróże z banknotami”.

O Islandczykach powszechnie sądzi się, że są Germanami. Tymczasem prawda jest inna – w ich żyłach płynie sporo celtyckiej krwi. Być może właśnie ta swoista mieszanka genów stoi za ich sukcesem, bo tylko tak można ocenić rozwój tamtejszego społeczeństwa, egzystującego na rubieżach cywilizacji. Swoimi spostrzeżeniami na temat Islandczyków dzieli się z czytelnikami „Zewu Północy” Stanisław Dąbrowa-Laskowski, Konsul Generalny Islandii w Polsce, który przed laty pełnił funkcję kierownika polskiej ambasady w Reykjavíku.

Zapraszamy także w podróż do przeszłości, a konkretnie – na Bornholm, do świata prehistorycznych galerii pod chmurką. Czym są petroglify? Co mogły przedstawiać? Czy były to obiekty znane ówczesnym mieszkańcom Bornholmu, czy raczej wierzenia, wyobrażenia? Staramy się odpowiedzieć na te niełatwe pytania…

Ryty z Bornholmu są dowodem, że mieszkańcy Północy już w zamierzchłych czasach byli bardzo twórczy. I muzykalni. Stąd współczesna mnogość imprez muzycznych, z których słynie Skandynawia. Wśród nich są i takie, które z założenia nie mają i nie będą miały charakteru masowego. Jednym z nich jest festiwal Indiefjord.

Skoro wspomnieliśmy o skandynawskiej twórczości, warto podkreślić kluczowe miejsce, jakie zajmuje w niej architektura. Przedstawiamy dziewięć architektonicznych, już zrealizowanych projektów, których wyjątkowość była na tyle duża, że trafiły do reprezentacji Północy na prestiżowym biennale architektonicznym w Wenecji.

Podobną tematykę podejmuje kolejny materiał, tym razem dotyczący designu. A konkretnie – biżuterii ze srebra stylizowanej na skandynawskie runy, w wyrobie której wyspecjalizowała się pewna pracownia z Reykjavíku.

Bergsveinn Birgisson – to nazwisko islandzkiego pisarza i poety warto zapamiętać. Choćby dlatego, że jest on autorem przełożonej niedawno na język polski fascynującej opowieści o islandzkim wikingu, który był… czarnoskóry! Rozmowa na ten temat z pewnością zainteresuje miłośników literatury skandynawskiej, a w szczególności islandzkich sag.

Z kolei czytając artykuł o ewolucji granic Finlandii, dowiadujemy się, jak wiele z Finami nas łączy. Z pewnością mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że był czas, gdy i Polacy, i Finowie mieli wspólną stolicę. I nie chodzi tu o Sztokholm, a tym bardziej Helsinki.

Zapraszamy również do Arktyki. Do polskiej Arktyki, a ściślej – do Calypsobyen, gdzie od 30 lat działa baza polarna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. To pierwsza część materiału, poświęconego lubelskiej placówce.

DODATKI DLA PRENUMERATORÓW

Wraz z numerem 24. prenumeratorzy otrzymali: najnowszy katalog NOVASOL z propozycjami domów wakacyjnych na Bornholmie, przydatną mapkę okolic Bergen wraz z propozycjami 21 wycieczek w okolicach stolicy Fiordów Norwegii oraz broszurę z rozkładem rejsów Fjord Line i informacjami na temat rejsów pomiędzy Danią a Norwegią.

Dodatki dla prenumeratorów

Wraz z numerem 25. nasi prenumeratorzy otrzymali obszerny, 120-stronicowy katalog poświęcony Północnej Norwegii i Svalbardowi, z mnóstwem przydatnych informacji, oraz dużą mapkę Norwegii z propozycjami samodzielnych wyjazdów.

KONKURS SKANDYNAWSKI

Z przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu kolejnej edycji konkursu skandynawskiego, którego kupon znalazł się w 24. numerze Magazynu Skandynawskiego „Zew Północy”.

Nagrodę główną – rejs promem POLFERRIES do Szwecji dla dwóch osób, ufundowany przez POLFERRIES - wygrał p. Waldemar Droś z Wadąga (więcej informacji o rejsach promami POLFERRIES Świnoujście-Ystad i Gdańsk-Nynäshamn: www.polferries.pl)

Nagrodę w postaci książki „Skandynawia. Światło Północy” wydawnictwa NOVAE RES (więcej: www.zaczytani.pl) wygrali:

p. Agnieszka Wolańska z Wrocławia
p. Wojciech Nieradka z Tarnobrzega
p. Agnieszka Świątek-Brzezińska z Kępic

Nagrodę w postaci książki „Sagi islandzkie” wydawnictwa PWN (więcej: www.pwn.pl) wygrali:

p. Krzysztof Komorowski z Warszawy
p. Bolesław Ruda ze Szczecina
p. Joanna Sidelnikow-Brzozowska z Warszawy

Aby wziąć udział w konkursie, należało przesłać zamieszczony w numerze 24. magazynu kupon konkursowy na adres:

PCIT TRAMP
skr. poczt. 62
70-779 Szczecin

Termin nadsyłania kuponów: 02.07.2016. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dniu 04.07.2016.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich czytelników „Zewu Północy” zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu skandynawskiego.

Prenumerata magazynu "Zew Północy"

Miłośnikom Skandynawii polecamy prenumeratę "Zewu Północy". Wobec zdarzającego się niekiedy błędnego rozumienia istoty prenumeraty przypominamy, że chodzi o zamówienie wydań, które dopiero zostaną opublikowane.

Numer 25. rozpoczął VII cykl prenumeraty, który obejmuje wydania 25,26,27 i 28. Koszt całego cyklu VII wynosi 38,00 zł wraz z wysyłką (list zwykły), natomiast koszt kolejnych numerów - 26 - 28 to 28,50 zł.

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ?

Zamówienia prenumeraty można dokonać poprzez nasz sklep, klikając TUTAJ, lub bezpośrednio, dokonując przelewu na widoczne poniżej konto i podając w przelewie adres dostawy (optymalnie także e-mail).

Nasze konto (mBank):

PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin

35 1140 2017 0000 4502 1307 1981

Kwoty:

- 38,00zł (numery 25,26,27,28)
- 28,50 zł (numery 26,27,28)

Tytuł przelewu: ZP

PRENUMERATA Z WYSYŁKĄ ZA GRANICĘ

Przy wysyłce zagranicznej w obrębie Europy, do kosztu magazynu należy dodać 10 zł za jedno wydanie tytułem opłat pocztowych. Czyli łączny koszt zamówienia cyklu VII (25-28)wyniesie 38,00 zł + 40,00 zł = 78,00 zł, a numerów 26 - 28 to 28,50 zł + 30,00 zł = 58,50 zł. UWAGA: z powodu skokowego wzrostu ceny wysyłki zagranicznej po przekroczeniu wagi 0,5 kg, dodatki specjalne do magazynu zostaną tak dobrane, by łączna waga nie przekroczyła limitu 0,5 kg.

DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ PRENUMERATOREM?

Prenumeratorzy „Zewu Północy” płacą za magazyn odrobinę mniej – 9,50 zł za wydanie wraz wysyłką, ale głównym walorem tej formy otrzymywania pisma są dodatki specjalne, które dołączamy do każdego z wydań. Są nimi katalogi, broszury, bezpłatne przewodniki, foldery lub mapki oraz prezenty z naszej unikalnej kolekcji „Dotknij Północy”. Do tej pory nasi prenumeratorzy otrzymali m.in. próbkę popiołu wulkanicznego z erupcji islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull, piasek bazaltowy pochodzący z wyspy Sandoy na Wyspach Owczych, unikalny piasek koralowy z Lofotów, mały kamień z Nordkappu, otoczak z równiny Kaffioyra na Spitsbergenie, źdźbło trawy z Líttla Dímun, trudno dostępnej, jedynej niezamieszkałej wyspy Wysp Owczych, łupek graptolitowy z Bornholmu, drobnoziarnisty piasek wattowy z największej plaży Północy na wyspie Rømø, biały, używany niegdyś do napełniania klepsydr piasek z Bornholmu czy listek chrobotka reniferowego ze szwedzkiej Laponii wraz z włosem z sierści norweskiego renifera.

POTWIERDZENIA PRENUMERATY

Potwierdzenia opłacenia prenumeraty dokonujemy w formie elektronicznej - w odpowiedzi na przesłany e-mail, lub telefonicznie. Dysponując mailem Czytelnika, przesyłamy fakturę VAT w formie elektronicznej. W przypadku, gdy zamówiona prenumerata obejmuje numer bieżący lub numery archiwalne, Czytelnik otrzymuje wraz z przesyłką fakturę w formie papierowej.

Numery archiwalne dostępne są w miarę możliwości. Ponieważ dodatki w postaci broszur, mapek czy prezentów z kolekcji "Dotknij Północy" są zamawiane niekiedy ze znacznym wyprzedzeniem, są one zagwarantowane tylko dla tych czytelników, którzy opłacili prenumeratę przed ukazaniem się każdego kolejnego numeru magazynu. Czytelnicy, którzy zdecydują się na prenumeratę już po publikacji danego numeru i liczą na przesłanie związanych z nim dodatków specjalnych, mogą je otrzymać w miarę dostępności - jeśli redakcja będzie jeszcze dysponowała zapasem materiałów.

Redakcja "Zewu Północy"

Wydawca:
PCIT TRAMP

Redaktor naczelny:
Marcin Jakubowski

Współpraca:
Tomasz Chrapek, Tomasz Duda, Jakub Bogucki, Kinga Eysturland, Andrzej Garski, Henryk Gwardak, Adam Jarniewski, Zbigniew Karlic, Siren Knudsen, Marek Loos, Michał Mazurkiewicz, Marcin Michalski, Grzegorz Micuła, Mateusz Moskalik, Sławomir Osiński, Dominik Paukszta, Maria Tuniszewska-Ringby, Emilia i Dariusz Schmidt, Anna Kulicka Soisalon-Soininen, Jukka Soisalon-Soininen, Izabela Staniszewski, Maria Tuniszewska-Ringby.

Adres redakcji do korespondencji:

PCIT TRAMP
"Zew Północy"
Skr. poczt. 62
70-779 Szczecin 39

Tel. (91) 432 08 37
Fax (91) 432 08 62
E-mail: tramp(at)v.pl


  © 2002-2011 by PCIT TRAMP, Szczecin      Opieka techniczna: IKSik.net
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies) w celu umożliwienia składania zamówień oraz do badania oglądalności strony.
Aby dowiedzieć się czym są ciasteczka odwiedź stronę wszystkoociasteczkach.pl
Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie ciasteczek na tej stronie, zablokuj je w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.