2016-05-23
Mural na 40-lecie Polskiej Żeglugi Bałtyckiej - Polferries
Ciekawy projekt armatora z Kołobrzegu ...
więcej >>>

2016-05-21
Akty sabotażu w Szwecji?
Paraliż systemów komunikacji i bezpieczeństwa ...
więcej >>>

2016-05-20
Norsk Tindesentret: centrum norweskiej wspinaczki
Nowa atrakcja Åndalsnes ...
więcej >>>

2016-05-19
Gdynia, 3 czerwca: Dzień Otwarty Stena Line
Zwiedzanie promu „Stena Spirit” ...
więcej >>>

2016-05-17
Norwegia: 17 maja – Dzień Konstytucji
202. rocznica uchwalenia ...
więcej >>>

2016-05-11
Pierwsze polskie przejście Półwyspu Skandynawskiego
Wesprzyjmy projekt Grzegorza Dzika ...
więcej >>>

2016-05-10
14 maja: spotkanie poznańskich polarników
Prelekcje i wystawa: Svalbard, Biel i Przestrzeń ...
więcej >>>

2016-05-05
Greifswald: mity i legendy z Grenlandii
Wykład Zdeňka Lyčki, byłego ambasadora Czech w Danii ...
więcej >>>

2016-05-04
Warszawa: Raoul Wallenberg ma swoją ulicę
Uroczystości, wystawa i debata poświęcone wybitnemu Szwedowi ...
więcej >>>

2016-05-02
Bornholm – statystyki noclegów
Goście z Polski – tylko 1% ...
więcej >>>

2016-04-30
Valborgsmässoafton – Noc Walpurgii
Wieczorem na Północy zapłoną ogniska ...
więcej >>>

2016-04-28
Prom Gotlandsbåten już pływa
Alternatywne połączenie z Gotlandią ...
więcej >>>

2016-04-24
Jubileusz gdańskiej skandynawistyki
Program obchodów 25-26 kwietnia 2016 ...
więcej >>>

2016-04-21
Gala Jubileuszowa Polferries
40 lat kołobrzeskiego armatora ...
więcej >>>

2016-04-20
Szczecin: Dni Skandynawskie
21-24 kwietnia – Północ na Pomorzu Zachodnim ...
więcej >>>

2016-04-18
40 lat Polferries - wystawa fotograficzna
Statki i ludzie w obiektywie ...
więcej >>>

2016-04-14
19 kwietnia, Warszawa: upamiętnienie Raoula Wallenberga
Ulica nazwana imieniem szwedzkiego dyplomaty ...
więcej >>>

2016-04-11
Jubileusz gdańskiej skandynawistyki
Program obchodów 25-26 kwietnia 2016 ...
więcej >>>

archiwum wiadomości  

 tytuł:
"Zew Północy"

Magazyn Skandynawski „Zew Północy”

Magazyn „Zew Północy” to pierwszy periodyk w dystrybucji prasowej poświęcony tylko jednemu regionowi geograficzno-kulturowemu: Skandynawii. I to Skandynawii szeroko rozumianej, obejmującej nie tylko jej rdzeń – Szwecję, Norwegię, Danię – ale i Finlandię, zasiedloną przez Saamów krainę Sápmi, a także obszary od wieków związane ze skandynawskim kręgiem kultury – Wyspy Owcze, Islandię, Grenlandię czy Szetlandy.

W 2009 roku pismo zastąpiło ukazujący się od roku 2004 bezpłatny magazyn „Bałtyckie Podróże”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników, za co bardzo dziękujemy.

Chcemy, aby „Zew Północy” stanowił źródło inspiracji – zachęcał do turystycznych odwiedzin krajów nordyckich. Ale także staramy się przybliżać historię i kulturę naszych północnych sąsiadów, poruszać sprawy społeczne i gospodarcze, promować współpracę polsko-skandynawską.

Nasze wydawnictwo – PCIT TRAMP – już od 1999 roku specjalizuje się w Skandynawii jako kierunku turystycznym. Oprócz „Bałtyckich Podróży” opublikowaliśmy serię przewodników po najciekawszych zakątkach Północy, z których część miała pionierski charakter. Liczymy, że „Zew Północy” skutecznie uzupełni te działania, przyczyniając się do popularyzacji Skandynawii w naszym kraju.

BIEŻĄCE WYDANIE

"Zew Północy" kosztuje w sprzedaży detalicznej 9,90 zł. Jest dostępny m.in. w salonach EMPiK, salonach prasowych Kolporter SA i Ruch SA oraz w wybranych punktach dystrybucji obsługiwanych przez obydwie firmy kolporterskie. Polecamy także jego prenumeratę (szczegóły poniżej).

Tematem przewodnim numeru 23. „Zewu Północy” jest zorza polarna – zjawisko, które nieodmiennie fascynuje ludzi, pobudzając ich wyobraźnię. Kiedyś podziwiali ją przede wszystkim Saamowie, później także wikingowie, a dziś na obserwacje Aurory borealis może wybrać się każdy. Przedstawiamy mechanizm jej powstawania, przybliżamy niezwykłe, związane z zorzą obiekty, podpowiadamy, gdzie jechać , by zapewnić sobie największe szanse na jej obserwację.

W naszym cyklu prezentacji narodowych dróg turystycznych Norwegii tym razem polecamy bodaj najbardziej znaną ze wszystkich 18 norweskich nasjonal turistveg – Drogę Atlantycką. Wprawdzie liczy ona 36 km, ale tak naprawdę sławę zawdzięcza ośmiu z nich. Czyli odcinkowi pomiędzy Vevang a Kårvåg. Skąd ta sława, skąd zainteresowanie turystów, ale i twórców reklam? Dlaczego wybierając się na Atlanterhavsvegen warto zabrać ze sobą wędkę? Zapraszamy do sięgnięcia po „Zew Północy”.

Skoro mowa o turystyce samochodowej, w dziale „Północ w praktyce” podpowiadamy, jak zorganizować krótki wyjazd na Islandię. Wypożyczenie auta w Reykjaviku nie jest aż tak kosztowne, jak mogłoby się wydawać. Jeśli dodamy do tego okazyjne ceny biletów lotniczych i alternatywne rozwiązania dotyczące noclegów może się okazać, że nasz domowy budżet wcale tak bardzo nie ucierpi.

Dodatkową zachętą do islandzkiego wypadu jest galeria, gdzie prezentujemy wybrane fotogramy autorstwa fotografika przyrody Artura Głogowskiego, którego Północ od dawna fascynuje i gdzie chętnie wyrusza z aparatem.

Jednym z miejsc, gdzie z pewnością warto się wybrać, jest Klaksvík – drugie pod względem wielkości miasto Wysp Owczych i jednocześnie stolica farerskiego rybołówstwa. Zapraszamy do odkrywania jego uroków wspólnie z mieszkającą w Klaksvíku współpracowniczką „Zewu Północy”, Kingą Eysturland.

Czy na Lofoty można wybrać się z pięciolatkiem? I to pod namiot? Jak najbardziej! Rodzinny wypad czytelników „Zewu Północy” za koło polarne, na jeden z najwspanialszych archipelagów świata, okazał się fascynującą przygodą. Lofoty to także wspaniały cel wyjazdu dla miłośników historii i archeologii, o czym traktuje inny „wyspiarski” materiał.

Cóż jeszcze? Polecamy wycieczkę do Kopenhagi – koniecznie z najlepszą kartą miejską Skandynawii, czyli Copenhagen Card. W jej zaplanowaniu pomoże wybór 10 miejsc, które warto zobaczyć z CC w ręku. Jak się okazuje, oszczędności wynikające z jej stosowania są niemałe, nie wspominając o wygodzie podróżowania po Kopenhadze i niemal połowie Zelandii.

Nie mniej ciekawe jest zimowe Røros – górnicze miasteczko w środkowej Norwegii, które trafiło na listę UNESCO. W lutym odbywa się tam jeden z najciekawszych tradycyjnych jarmarków Skandynawii – Røros Martnan. Szczegóły w dziale „Wydarzenia”.

Poszukiwaczy ciekawostek z pewnością zainteresuje artykuł o miejscu, gdzie zbiegają się trzy granice Skandynawii. Atrakcja spora, zważywszy, że punkt graniczny wypada na wodzie, a każda z trzech osób stojących na owalnym pomoście znajduje się w innym kraju Północy…

Gorąco polecamy artykuł o szwedzkiej artystce Marii Westerberg, która zdobyła rozgłos tworząc niezwykłe kompozycje z ... patyków! Współpracującej z „Zewem Północy” reporterce – Joannie Strzałko – udało się dotrzeć do jej pracowni. Materiał zaś zilustrował niemiecki fotograf i miłośnik Północy – Detlef Haag.

W „Zewie Północy” nie mogło zabraknąć tematyki związanej z Arktyką. W dziale „Polska Arktyka” prezentujemy historię powstania stacji polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Kaffiøyra na Spitsbergenie, która w minionym roku obchodziła jubileusz 40-lecia.

Prenumeratorzy „Zewu Północy” otrzymali wraz z numerem 23. atrakcyjne dodatki: najnowszy katalog NOVASOL, z wybranymi propozycjami domów wakacyjnych w Skandynawii i całej Europie, przydatną każdemu turyście mapę Kopenhagi, dostarczoną przez Visit Copenhagen, mapkę Drogi Atlantyckiej oraz ulotkę o niej – materiały przesłane przez norweski zarząd dróg państwowych Statens vegvesen. Ponadto, w ramach kolekcji „Dotknij Północy” nasi prenumeratorzy otrzymali muszelkę ślimaka Gibbula Cineraria, pochodzącą z wyspy Vestvågoy na Lofotach.

KONKURS SKANDYNAWSKI

W 22. czyli poprzednim wydaniu "Zewu Północy", została ogłoszona kolejna edycja konkursu skandynawskiego. Tym razem nagrodą główną był rejs promem FJORD LINE na trasie Hirtshals (Dania) - Langesund (Oslo) dla 2 osób wraz z samochodem. Nagrody dodatkowe stanowiły: 3 egz. książki "Na Północ. Szwecja znana i nieznana", wydawnictwa BEZDROŻA, oraz 3 egz. unikalnej publikacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP pod tytułem "Cele i narzędzia polskiej polityki arktycznej".

Aby wziąć udział w konkursie, należało przesłać zamieszczony w numerze 22. magazynu kupon konkursowy pod adres:

PCIT TRAMP
skr. poczt. 62
70-779 Szczecin

Termin nadsyłania kuponów: 18.12.2015. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dniu 21.12.2015.

A oto wyniki 22. edycji konkursu skandynawskiego:

Nagrodę główną – rejs promem FJORD LINE na trasie Hirtshals (Dania)– Langesund (Oslo), ufundowany przez FJORD LINE, wygrała p. Magdalena Gepert z Mysłowic (więcej informacji o rejsach promami FJORD LINE: www.fjordline.com)

Nagrodę w postaci książki „Na Północ. Szwecja znana i nieznana” wydawnictwa BEZDROŻA (więcej: www.bezdroza.pl) wygrali:

p. Michał Siekierski z Kąt Wrocławskich
p. Krzysztof Słaby z Zambrowa
p. Paweł Kotarbiński z Warszawy

Nagrodę w postaci książki „Cele i narzędzia polskiej polityki arktycznej” wydanej przez MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RP (więcej: www.msz.gov.pl) wygrali:

p. Witold Wlekliński z Międzyrzecza
p. Katarzyna Mirowska ze Szczecina
p. Magdalena Pokrywka z Tarnowskich Gór

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich czytelników „Zewu Północy” zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu skandynawskiego.

Prenumerata magazynu "Zew Północy"

Miłośnikom Skandynawii polecamy prenumeratę "Zewu Północy". Wobec zdarzającego się niekiedy błędnego rozumienia istoty prenumeraty przypominamy, że chodzi o zamówienie wydań, które dopiero zostaną opublikowane. VI cykl prenumeraty objął wydania nr 21, 22, 23 i 24, z których trzy (21,22,23) już się ukazały. Koszt ostatniej części cyklu VI - numeru 24 wynosi 9,50 zł wraz z wysyłką (list zwykły).

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ?

Zamówienia prenumeraty można dokonać poprzez nasz sklep, klikając TUTAJ, lub bezpośrednio, dokonując przelewu na widoczne poniżej konto i podając w przelewie adres dostawy (optymalnie także e-mail).

Nasze konto (mBank):

PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin

35 1140 2017 0000 4502 1307 1981

Kwota: 9,50zł.

Tytuł przelewu: ZP

PRENUMERATA Z WYSYŁKĄ ZA GRANICĘ

Przy wysyłce zagranicznej w obrębie Europy, do kosztu magazynu należy dodać 11 zł za jedno wydanie tytułem opłat pocztowych. Czyli łączny koszt zamówienia następnego wydania, które zamknie VI cykl, czyli numeru 24, to 9,50 zł + 11 zł = 20,50 zł. UWAGA: z powodu skokowego wzrostu ceny wysyłki zagranicznej po przekroczeniu wagi 0,5 kg, ilość dodatków specjalnych do magazynu może być ograniczona.

DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ PRENUMERATOREM?

Prenumeratorzy „Zewu Północy” płacą za magazyn odrobinę mniej – 9,50 zł za wydanie wraz wysyłką, ale głównym walorem tej formy otrzymywania pisma są dodatki specjalne, które dołączamy do każdego z wydań. Są nimi katalogi, broszury, bezpłatne przewodniki, foldery lub mapki oraz prezenty z naszej unikalnej kolekcji „Dotknij Północy”. Do tej pory nasi prenumeratorzy otrzymali m.in. próbkę popiołu wulkanicznego z erupcji islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull, piasek bazaltowy pochodzący z wyspy Sandoy na Wyspach Owczych, unikalny piasek koralowy z Lofotów, mały kamień z Nordkappu, otoczak z równiny Kaffioyra na Spitsbergenie, źdźbło trawy z Líttla Dímun, trudno dostępnej, jedynej niezamieszkałej wyspy Wysp Owczych, łupek graptolitowy z Bornholmu, drobnoziarnisty piasek wattowy z największej plaży Północy na wyspie Rømø, biały, używany niegdyś do napełniania klepsydr piasek z Bornholmu czy listek chrobotka reniferowego ze szwedzkiej Laponii wraz z włosem z sierści norweskiego renifera.

POTWIERDZENIA PRENUMERATY

Potwierdzenia opłacenia prenumeraty dokonujemy w formie elektronicznej - w odpowiedzi na przesłany e-mail, lub telefonicznie. Dysponując mailem Czytelnika, przesyłamy fakturę VAT w formie elektronicznej. W przypadku, gdy zamówiona prenumerata obejmuje numer bieżący lub numery archiwalne, Czytelnik otrzymuje wraz z przesyłką fakturę w formie papierowej.

Numery archiwalne dostępne są w miarę możliwości. Ponieważ dodatki w postaci broszur, mapek czy prezentów z kolekcji "Dotknij Północy" są zamawiane niekiedy ze znacznym wyprzedzeniem, są one zagwarantowane tylko dla tych czytelników, którzy opłacili prenumeratę przed ukazaniem się każdego kolejnego numeru magazynu. Czytelnicy, którzy zdecydują się na prenumeratę już po publikacji danego numeru i liczą na przesłanie związanych z nim dodatków specjalnych, mogą je otrzymać w miarę dostępności - jeśli redakcja będzie jeszcze dysponowała zapasem materiałów.

Redakcja "Zewu Północy"

Wydawca:
PCIT TRAMP

Redaktor naczelny:
Marcin Jakubowski

Współpraca:
Tomasz Chrapek, Tomasz Duda, Jakub Bogucki, Kinga Eysturland, Andrzej Garski, Henryk Gwardak, Adam Jarniewski, Zbigniew Karlic, Siren Knudsen, Marek Loos, Michał Mazurkiewicz, Marcin Michalski, Grzegorz Micuła, Mateusz Moskalik, Sławomir Osiński, Dominik Paukszta, Maria Tuniszewska-Ringby, Emilia i Dariusz Schmidt, Anna Kulicka Soisalon-Soininen, Jukka Soisalon-Soininen, Izabela Staniszewski, Maria Tuniszewska-Ringby.

Adres redakcji do korespondencji:

PCIT TRAMP
"Zew Północy"
Skr. poczt. 62
70-779 Szczecin 39

Tel. (91) 432 08 37
Fax (91) 432 08 62
E-mail: tramp(at)v.pl


  © 2002-2011 by PCIT TRAMP, Szczecin      Opieka techniczna: IKSik.net
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies) w celu umożliwienia składania zamówień oraz do badania oglądalności strony.
Aby dowiedzieć się czym są ciasteczka odwiedź stronę wszystkoociasteczkach.pl
Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie ciasteczek na tej stronie, zablokuj je w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.