2016-10-21
Loen: wielka atrakcja w 2017 roku
Kolejka górska na Hoven ...
więcej >>>

2016-10-18
Śląsk: trwają NORDALIA
15. edycja festiwalu poświęconego Północy ...
więcej >>>

2016-10-11
SAS: nowe połączenia z Polski w 2017 roku
Wygodniej do Sztokholmu i Bergen ...
więcej >>>

2016-10-06
Największy statek świata z klocków LEGO
150 lat DFDS ...
więcej >>>

2016-10-05
Gotlandia: zbiorowy gwałt na niepełnosprawnej
Kolejne przestępstwo z udziałem azylantów ...
więcej >>>

2016-10-03
Ruszają targi turystyczne VESTNORDEN
Reykjavik, 4-6 października 2016 ...
więcej >>>

2016-09-26
Jesienne rejsy – promocyjne oferty dla grup
Kivik, Kopenhaga i nie tylko ...
więcej >>>

2016-09-23
Wycieczkowce w Gdyni
Galeria zdjęć Tadeusza Łomińskiego ...
więcej >>>

2016-09-19
Gudvangen: powstaje wikińska wioska Njardarheimr
2017 - nowa atrakcja Fiordów Norwegii ...
więcej >>>

2016-09-13
Ryfylke: nowa atrakcja na drodze turystycznej
Allmanajuvet Sinkgruver czeka na turystów ...
więcej >>>

2016-09-05
Szwedzka Laponia: jesień i... pierwsze zorze
Dobry czas na wyjazd na Półno ...
więcej >>>

2016-08-30
Ystad: nowe otwarcie we współpracy z Polską
2019 - nowe promy Polferries ...
więcej >>>

2016-08-23
Transformers 5: plany zdjęciowe w Fiordach Norwegii
"Ostatni Rycerz" na ekranach w przyszłym roku ...
więcej >>>

2016-08-05
SAS: 70 lat na niebie
Skandynawski przewoźnik świętuje kolejną rocznicę ...
więcej >>>

2016-08-03
Wkrótce XVI Regaty Unity Line
Żeglarze na trasie Świnoujście-Kołobrzeg-Świnoujście ...
więcej >>>

2016-07-31
Gotlandsbåten: pierwsze 100 tys. pasażerów promu
Sukces nowego przewoźnika ...
więcej >>>

2016-07-29
Wyspy Owcze: Ólavsøka
Festiwal narodowy w Tórshavn ...
więcej >>>

2016-07-18
Owce w służbie promocji turystyki
Ciekawe kampanie w Norwegii i na Wyspach Owczych ...
więcej >>>

archiwum wiadomości  

 tytuł:
"Zew Północy"

Magazyn Skandynawski „Zew Północy”

Magazyn „Zew Północy” to pierwszy periodyk w dystrybucji prasowej poświęcony tylko jednemu regionowi geograficzno-kulturowemu: Skandynawii. I to Skandynawii szeroko rozumianej, obejmującej nie tylko jej rdzeń – Szwecję, Norwegię, Danię – ale i Finlandię, zasiedloną przez Saamów krainę Sápmi, a także obszary od wieków związane ze skandynawskim kręgiem kultury – Wyspy Owcze, Islandię, Grenlandię czy Szetlandy.

W 2009 roku pismo zastąpiło ukazujący się od roku 2004 bezpłatny magazyn „Bałtyckie Podróże”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników, za co bardzo dziękujemy.

Chcemy, aby „Zew Północy” stanowił źródło inspiracji – zachęcał do turystycznych odwiedzin krajów nordyckich. Ale także staramy się przybliżać historię i kulturę naszych północnych sąsiadów, poruszać sprawy społeczne i gospodarcze, promować współpracę polsko-skandynawską.

Nasze wydawnictwo – PCIT TRAMP – już od 1999 roku specjalizuje się w Skandynawii jako kierunku turystycznym. Oprócz „Bałtyckich Podróży” opublikowaliśmy serię przewodników po najciekawszych zakątkach Północy, z których część miała pionierski charakter. Liczymy, że „Zew Północy” skutecznie uzupełni te działania, przyczyniając się do popularyzacji Skandynawii w naszym kraju.

BIEŻĄCE WYDANIE

"Zew Północy" kosztuje w sprzedaży detalicznej 9,90 zł. Jest dostępny m.in. w salonach EMPiK, salonach prasowych Kolporter SA i Ruch SA oraz w wybranych punktach dystrybucji obsługiwanych przez obydwie firmy kolporterskie. Polecamy także jego prenumeratę (szczegóły poniżej).

Co znajdziemy w numerze 24? Przed wszystkim namawiamy Państwa, by samodzielnie zaplanować i zrealizować wyjazd do Norwegii, co wcale nie musi oznaczać ruiny domowego budżetu. Urlop nad fiordami, z tygodniowym pobytem w domu wakacyjnym i z dojazdem z Polski, można spędzić już za około 2000 zł od osoby. Zamieściliśmy gotowy przepis na samodzielne wakacje, z bazą w okolicach Ålesund i planem zwiedzania dzień po dniu. W podobny sposób podpowiadamy, jak wykorzystać nowe możliwości zwiedzania Fiordów Norwegii, jakie stwarzają wprowadzone na początku roku rejsy promowe na trasie Stavanger-Bergen.

W bieżącym numerze podejmujemy kontrowersyjny temat grindadráp – tradycyjnych polowań na wieloryby, praktykowanych przez mieszkańców Wysp Owczych od czasów zasiedlenia archipelagu przez ich wikińskich przodków. Grindadráp poświęciliśmy dwa artykuły, ukazując różne aspekty tego ważnego elementu farerskiej tradycji i tożsamości.

Jest i trzeci materiał związany z waleniami. Tym razem dotyczący wyłącznie ich obserwacji. Gdzie? W jednym z najlepszych miejsc na Północy, gdzie można oddawać się whalewatchingowi – w Zatoce Disko u zachodnich wybrzeży Grenlandii.

Zapraszamy do niezwykłego miasta nad Sundem – Helsingøru, który wyrasta na wielką atrakcję nie tylko Zelandii, ale i całej Danii. Znajduje się tam słynny zamek Hamleta – Kronborg, figurujący na liście UNESCO, jest nowe, rewelacyjne muzeum morskie M/S i męski odpowiednik kopenhaskiej Syrenki. A wszystko zaledwie 40 minut od Kopenhagi.

Kolejny temat to podróż do krainy saamskich smaków – naszym gościem jest mieszkająca w szwedzkiej miejscowości Porjus Victoria Harnesk, autorka bestsellerowej, zdobywającej międzynarodowe laury książki, przedstawiającej tradycyjne przepisy kulinarne Saamów.

Nie mogło zabraknąć opisu kolejnego parku narodowego Skandynawii – tym razem jest to Rago, uważany przez wielu za najpiękniejszy park narodowy Norwegii. Spoglądając na tytułowe zdjęcie artykułu, nabierzemy przekonania, że nie są to puste słowa...

Ważne dla wszystkich, którzy planują wyjazd do Szwecji. W czerwcu tracą ważność niektóre z banknotów – pojawiły się już nowe, a jeszcze inne wejdą do obiegu jesienią. By zapobiec ewentualnym nieporozumieniom, przygotowaliśmy artykuł, przedstawiający wzory starych i nowych środków płatniczych. Warto mu poświęcić nieco uwagi, by nie okazało się, że w naszym portfelu znajdują się szwedzkie korony w postaci... zwykłych, papierowych blankietów.

W naszym stałym dziale „Polska Arktyka” zamieściliśmy dwa artykuły. Część drugą opisu stacji polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na równinie Kaffiøyra na Spitsbergenie, która w zeszłym roku obchodziła swoje 40-lecie, oraz materiał przypominający kapitalny wyczyn polskich polarników z roku 1936, którzy jako pierwsi dokonali trawersu Spitsbergenu. W tym roku przypada 80-lecie tej niezwykłej, choć dziś niestety już zapomnianej wyprawy.

Skandynawowie znani są z zamiłowania do żeglarstwa i golfa. To sporty uprawiane na masową skalę na Północy. Paradoksalnie jednak, w żeglarstwie współcześni wikingowie wcale nie odnoszą znaczących sukcesów. O przyczyny tego stanu rzeczy pytamy szczecińską żeglarkę, która będzie reprezentować Polskę na zbliżającej się olimpiadzie. Co do golfa – wraz z poznańskimi golfistami zapraszamy do podróży szlakiem pól golfowych - hen, za koło polarne. Gra w środku nocy sprawia tam mnóstwo frajdy – każdy golfista powinien tego doświadczyć.

Płukanie złota to nie tylko hobby – może stanowić źródło utrzymania. Nasi autorzy zabierają czytelników "Zewu Północy" do fińskiej Laponii, w okolice miasta Ivalo, gdzie tuż po wojnie miała miejsce lapońska gorączka złota. Wprawdzie emocje już dawno opadły, ale nie brakuje Finów, którzy z łopatą i sitem w ręku próbują zapewnić sobie lepszą przyszłość.

W numerze 24., w dziale Fotopółnoc, prezentujemy sylwetkę czołowego islandzkiego fotografika i autora najchętniej kupowanych albumów fotograficznych – Kristjána Ingi Einarssona. Jego prace ukazują fenomen islandzkiej przyrody. To wielka pasja Kristjána, którą z powodzeniem realizuje od wielu już lat, przemierzając wyspę z aparatem w ręku.

A skoro mowa o Islandii - wiąże się z nią kolejny temat, czyli sagi. Te powstałe w średniowieczu utwory nie przestają fascynować badaczy i czytelników. Nasz szkic być może przyczyni się do bliższego zainteresowania tym literacko-historycznym fenomenem.

Brutalne sceny, opisywane przez sagi, to cecha współczesnych skandynawskich kryminałów, których autorzy czerpią pełnymi garściami z mrocznej, nordyckiej spuścizny. To temat niezwykle szeroki, dlatego skoncentrowaliśmy się na nieco mniej u nas znanych norweskich osiągnięciach w dziedzinie kreowania kryminalnych zagadek.

Dodatki dla prenumeratorów

Wraz z niniejszym wydaniem nasi prenumeratorzy otrzymali dodatki specjalne: katalog NOVASOL z domami wakacyjnymi na Bornholmie, bardzo przydatną mapkę okolic Bergen z propozycjami 21 wycieczek w okolicach stolicy Fiordów Norwegii oraz rozkład rejsów Fjord Line z dodatkowymi informacjami na temat podróżowania pomiędzy Danią a Norwegią.

KONKURS SKANDYNAWSKI

Z przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu kolejnej edycji konkursu skandynawskiego, którego kupon znalazł się w 24. numerze Magazynu Skandynawskiego „Zew Północy”.

Nagrodę główną – rejs promem POLFERRIES do Szwecji dla dwóch osób, ufundowany przez POLFERRIES - wygrał p. Waldemar Droś z Wadąga (więcej informacji o rejsach promami POLFERRIES Świnoujście-Ystad i Gdańsk-Nynäshamn: www.polferries.pl)

Nagrodę w postaci książki „Skandynawia. Światło Północy” wydawnictwa NOVAE RES (więcej: www.zaczytani.pl) wygrali:

p. Agnieszka Wolańska z Wrocławia
p. Wojciech Nieradka z Tarnobrzega
p. Agnieszka Świątek-Brzezińska z Kępic

Nagrodę w postaci książki „Sagi islandzkie” wydawnictwa PWN (więcej: www.pwn.pl) wygrali:

p. Krzysztof Komorowski z Warszawy
p. Bolesław Ruda ze Szczecina
p. Joanna Sidelnikow-Brzozowska z Warszawy

Aby wziąć udział w konkursie, należało przesłać zamieszczony w numerze 24. magazynu kupon konkursowy na adres:

PCIT TRAMP
skr. poczt. 62
70-779 Szczecin

Termin nadsyłania kuponów: 02.07.2016. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dniu 04.07.2016.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich czytelników „Zewu Północy” zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu skandynawskiego.

Prenumerata magazynu "Zew Północy"

Miłośnikom Skandynawii polecamy prenumeratę "Zewu Północy". Wobec zdarzającego się niekiedy błędnego rozumienia istoty prenumeraty przypominamy, że chodzi o zamówienie wydań, które dopiero zostaną opublikowane.

Numer 24. zakończył VI cykl prenumeraty (wydania 21-24). Tym samym rozpoczynamy cykl VII, który obejmie wydania 25,26,27 i 28. Koszt całego cyklu VII wynosi 38,00 zł wraz z wysyłką (list zwykły).

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ?

Zamówienia prenumeraty można dokonać poprzez nasz sklep, klikając TUTAJ, lub bezpośrednio, dokonując przelewu na widoczne poniżej konto i podając w przelewie adres dostawy (optymalnie także e-mail).

Nasze konto (mBank):

PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin

35 1140 2017 0000 4502 1307 1981

Kwota: 38,00zł.

Tytuł przelewu: ZP

PRENUMERATA Z WYSYŁKĄ ZA GRANICĘ

Przy wysyłce zagranicznej w obrębie Europy, do kosztu magazynu należy dodać 10 zł za jedno wydanie tytułem opłat pocztowych. Czyli łączny koszt zamówienia cyklu VII (25-28)wyniesie 38,00 zł + 40,00 zł = 78,00 zł. UWAGA: z powodu skokowego wzrostu ceny wysyłki zagranicznej po przekroczeniu wagi 0,5 kg, dodatki specjalne do magazynu zostaną tak dobrane, by łączna waga nie przekroczyła limitu 0,5 kg.

DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ PRENUMERATOREM?

Prenumeratorzy „Zewu Północy” płacą za magazyn odrobinę mniej – 9,50 zł za wydanie wraz wysyłką, ale głównym walorem tej formy otrzymywania pisma są dodatki specjalne, które dołączamy do każdego z wydań. Są nimi katalogi, broszury, bezpłatne przewodniki, foldery lub mapki oraz prezenty z naszej unikalnej kolekcji „Dotknij Północy”. Do tej pory nasi prenumeratorzy otrzymali m.in. próbkę popiołu wulkanicznego z erupcji islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull, piasek bazaltowy pochodzący z wyspy Sandoy na Wyspach Owczych, unikalny piasek koralowy z Lofotów, mały kamień z Nordkappu, otoczak z równiny Kaffioyra na Spitsbergenie, źdźbło trawy z Líttla Dímun, trudno dostępnej, jedynej niezamieszkałej wyspy Wysp Owczych, łupek graptolitowy z Bornholmu, drobnoziarnisty piasek wattowy z największej plaży Północy na wyspie Rømø, biały, używany niegdyś do napełniania klepsydr piasek z Bornholmu czy listek chrobotka reniferowego ze szwedzkiej Laponii wraz z włosem z sierści norweskiego renifera.

POTWIERDZENIA PRENUMERATY

Potwierdzenia opłacenia prenumeraty dokonujemy w formie elektronicznej - w odpowiedzi na przesłany e-mail, lub telefonicznie. Dysponując mailem Czytelnika, przesyłamy fakturę VAT w formie elektronicznej. W przypadku, gdy zamówiona prenumerata obejmuje numer bieżący lub numery archiwalne, Czytelnik otrzymuje wraz z przesyłką fakturę w formie papierowej.

Numery archiwalne dostępne są w miarę możliwości. Ponieważ dodatki w postaci broszur, mapek czy prezentów z kolekcji "Dotknij Północy" są zamawiane niekiedy ze znacznym wyprzedzeniem, są one zagwarantowane tylko dla tych czytelników, którzy opłacili prenumeratę przed ukazaniem się każdego kolejnego numeru magazynu. Czytelnicy, którzy zdecydują się na prenumeratę już po publikacji danego numeru i liczą na przesłanie związanych z nim dodatków specjalnych, mogą je otrzymać w miarę dostępności - jeśli redakcja będzie jeszcze dysponowała zapasem materiałów.

Redakcja "Zewu Północy"

Wydawca:
PCIT TRAMP

Redaktor naczelny:
Marcin Jakubowski

Współpraca:
Tomasz Chrapek, Tomasz Duda, Jakub Bogucki, Kinga Eysturland, Andrzej Garski, Henryk Gwardak, Adam Jarniewski, Zbigniew Karlic, Siren Knudsen, Marek Loos, Michał Mazurkiewicz, Marcin Michalski, Grzegorz Micuła, Mateusz Moskalik, Sławomir Osiński, Dominik Paukszta, Maria Tuniszewska-Ringby, Emilia i Dariusz Schmidt, Anna Kulicka Soisalon-Soininen, Jukka Soisalon-Soininen, Izabela Staniszewski, Maria Tuniszewska-Ringby.

Adres redakcji do korespondencji:

PCIT TRAMP
"Zew Północy"
Skr. poczt. 62
70-779 Szczecin 39

Tel. (91) 432 08 37
Fax (91) 432 08 62
E-mail: tramp(at)v.pl


  © 2002-2011 by PCIT TRAMP, Szczecin      Opieka techniczna: IKSik.net
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies) w celu umożliwienia składania zamówień oraz do badania oglądalności strony.
Aby dowiedzieć się czym są ciasteczka odwiedź stronę wszystkoociasteczkach.pl
Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie ciasteczek na tej stronie, zablokuj je w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.