Wyjazd studyjny dla Czytelników

DOOKOŁA CIEŚNINY SUND

Magazyn Skandynawski "Zew Północy"
wraz z Biurem Podróży i Turystyki "Globtour"
zapraszają na wyjazd do Danii i Szwecji - dookoła cieśniny Sund.
Mała grupa - tylko 10 osób - kameralna atmosfera!

Termin:  6-9 czerwca 2019  

site creation software
Mobirise

ATRAKCJE

Fot. Ulrich Wirrwa / Scandlines

Rejs Rostock-Gedser

Przeprawa promowa przez Zatokę Meklemburską: z Rostocku do Gedser na duńskiej wyspie Falster. Rejs trwa 1 godz. 45 min. i odbędziemy go na pokładzie supernowoczesnego promu o napędzie hybrydowym MV "Berlin" lub MV "Copenhagen".  Na promie są restauracje oraz sklep z kilkoma tysiącami artukułów. 

Mobirise

Klif Møn

Najwyższy klif nad Bałtykiem, sięgający blisko 130 metrów, znajduje się na wyspie Møn. Spacer u podnóża kredowych ścian to jedna z największych geoatrakcji w Skandynawii. Jest spora szansa, że podczas wędrówki znajdziemy skamieniałości z ery mezozoicznej. W dodatku, zmierzając w dół, ku plaży, pokonamy nadłuższe w Danii drewniane schody.

Fot. Ulrich Wirrwa / Scandlines

Klif Stevns

Równie wielka atrakcja geologiczna  znajduje się na półwyspie Stevns. Tutejsze wybrzeże klifowe trafiło w 2014 roku na listę UNESCO jako jedno z zaledwie kilku miejsc na świecie, gdzie w warstwach skalnych zachowały się ślady kolizji z Ziemią asteroidy Chicxulub. To wydarzenie sprzed 65 mln lat doprowadziło do zagłady życia na naszej planecie. To także duński Trzęsacz, z kościołem stopniowo pochłanianym przez morze. 

Mobirise

Wieża widokowa

To najnowsza atrakcja Zelandii i wysp Wschodniej Danii: 45-metrowa wieża w kształcie hiperboloidy, ze spiralną rampą o długości 800 metrów, dzięki której spacer odbywa się wśród koron drzew. Z górnej platformy, znajdującej się na wysokości 135 m n.p.m. rozciąga się 360-stopniowa panorama okolicy. Wieża znajduje się w lesie Gisselfeld, w parku linowo-wspinaczkowym Camp Adventure.

Fot. Ulrich Wirrwa / Scandlines

Roskilde: katedra

Od 1020 roku Roskilde jest siedzibą biskupstwa - w średniowieczu był to kluczowy ośrodek władzy na Północy. Słynna katedra, której początki sięgają XII wieku, nekropolia władców Danii i jeden z najwspanialszych zabytków Skandynawii, jest tego najlepszym dowodem. Spoczywa tu 22 władców Danii, w tym Haral Sinozęby, Małgorzata I i Christian IV.

Mobirise

Roskilde: wikingowie

Około roku 1000 w fiordzie Roskilde zostało zatopionych kilka wikińskich statków - celem było zabezbieczenie ówczesnej osady przed atakiem od strony morza. W 1965 roku odnaleziono i wydobyto pięć takich jednostek, stanowiących dziś główną atrakcję muzeum statków wikingów, które odwiedzimy.  Przy muzeum działa eksperymentalna stocznia - powstają w niej m.in. repliki drakkarów.

Fot. Ulrich Wirrwa / Scandlines

Kopenhaga na rowerze!

Stolicę Danii zwiedzimy tak, jak na co dzień poruszają się jej mieszkańcy - na rowerze! Kopenhaga jest pierwszą europejską stolicą, gdzie rower stał się głównym środkiem transportu. Korzysta z niego więcej niż połowa mieszkańców. Kopenhaga to rowerowe autostrady, fantastyczna infrastruktura towarzysząca, to cała kultura rowerowa. Poznamy ją bliżej, dołączając do tysięcy
mknących na bicyklach Duńczyków! Objedziemy dookoła port, odwiedzimy Syrenkę, Nyhavn,  pałac królewski i przemierzymy słynne rowerowe mosty, w tym rewolucyjny Cykelslangen. 



ZOBACZ, JAK WYGLĄDA PRZEJAZD PRZEZ CYKELSLANGEN:

Mobirise

Helsingør: u Hamleta 

W najwęższej części Sundu Eryk Pomorski wzniósł warownię, która po kolejnych przebudowach stała sie perłą renesansowej architektury, figurując dziś na liście UNESCO. Strzegący cieśniny zamek Kronborg stał się miejscem akcji szekspirowskiego "Hamleta". W jego podziemiach drzemie legendarny rycerz - Holger Danske, który zbudzi się ze snu, gdy Danii zagrozi śmiertelne niebezpieczeństwo.  

Fot. Ulrich Wirrwa / Scandlines

Muzeum morskie MS

Helsingør ma jeszcze dwie inne wielkie atrakcje. Rzeźbę Han - męskiego odpowiednika kopenhaskiej Syrenki, i M/S Museet for Sjøfart. To ostatnie jest laureatem licznych nagród architektonicznych. Nic dziwnego, powstało bowiem... pod ziemią, a ściślej - w starym doku, służącym niegdyś miejscowej stoczni.  To główne duńskie muzeum poświęcone morzu i żegludze. 

Mobirise

Rejs przez Sund

Duński Helsingør od szwedzkiego Helsingborga dzieli zaledwie 4,5 kilometra. Rejs przez najwęższą część cieśniny Sund zajmuje tylko 20 minut. Ów szlak zalicza się do najbardziej uczęszczanych tras promowych na świecie - promy między Szwecją a Danią kursują co 15-20 minut, niemal przez całą dobę. Nie tak dawno, gdy w Szwecji obowiązywały jeszcze bardziej surowe przepisy dotyczące sprzedaży i wwozu alkoholu, trasa H-H pękała w szwach. 

Fot. Ulrich Wirrwa / Scandlines

Helsingborg

Krótka wizyta w Helsingborgu obejmie spacer po centrum, którego głównymi atrakcjami są miejski ratusz oraz pozostałości po średniowiecznej warowni wzniesionej przez Eryka Pomorskiego. Pozostałością dawnej fortecy jest wieża  Kärnan, z której rozciąga się rozegły widok na okolicę. 

Mobirise

Lund: katedra

To drugi obok katedry w Roskilde architektoniczno-historyczny rarytas: największa budowla romańska w Skandynawii. W średniowieczu Lund było siedzibą arcybiskupstwa, które swoim zasięgiem obejmowało większą część Północy, a lundzka katedra należała do najważniejszych świątyń.  Jedną z ciekawostek w jej wnętrzu jest zegar astronimiczny z XV wieku.

Fot. Ulrich Wirrwa / Scandlines

Malmö: stolica Skanii

Trzecie pod względem wielkości miasto Szwecji i stolica Skanii - najbardziej na południe wysuniętego regionu kraju. To najbardziej kosmopolityczne z dużych miast Północy, gdzie mieszkańcy o cudzoziemskim pochodzeniu stanowią ponad 40% populacji. Malmö słynie z prężnie rozwijającego się sektora nowych technologii, czego odzwierciedleniem jest nowoczesna dzielnica Västra Hamnen z najwyższym wieżowcem Skandynawii - 190-metrowym Turning Torso. 

Mobirise

Ystad

Przygodę z Północą zakończymy w Ystad - urokliwym miasteczku, znanym dzięki żegludze promowej, ciekawej architekturze i... kryminałom. Najstarsze z tutejszych szachulcowych domów wzniesiono w XV i XVI wieku. Znakomicie przetrwały próbę czasu, tworząc dziś największy zespół średniowiecznej zabudowy w Skandynawii. Za sprawą Henninga Mankella i stworzonej przez niego postaci komisarza Wallandera, tropiącego wyrafinowanych morderców, Ystad stało się rozpoznawalne na całym świecie. 

Fot. Ulrich Wirrwa / Scandlines

Ystad-Świnoujście

Podsumowaniem wyjazdu będzie wieczór spędzony na pokładzie promu, którym wrócimy z Ystad do Świnoujścia. Bałtycki rejs jest atrakcją samą w sobie! Rano, po nocy spędzonej na morzu, po raz ostatni wsiądziemy do naszego busa, by ze Świnoujścia wrócić do Szczecina. 

PROGRAM  WYJAZDU

6 czerwca

Poranny wyjazd ze Szczecina, rejs Rostock-Gedser, wędrówka wzdłuż klifu Møn, klif na półwyspie Stevns, wieża widokowa w Camp Adventure. Nocleg pod Kopenhagą. 

7 czerwca

Zwiedzanie Roskilde, przejazd do Kopenhagi - zwiedzanie stolicy Danii na rowerze. Nocleg pod Kopenhagą. 

8 czerwca

Zwiedzanie Helsingøru, rejs przez cieśninę Sund do Helsingborga, katedra w Lund, zwiedzanie Malmö, przejazd do Ystad. Nocleg na promie. 

9 czerwca

Rano - zawinięcie do Świnoujścia, przejazd do Szczecina, zakończenie wyjazdu. 

Ważne informacje 

  • KOSZT WYJAZDU:   2390 zł
  • CENA OBEJMUJE: przejazd busem na zaplanowanej trasie, 3 rejsy promem na trasach Rostock-Gedser, Helsingør–Helsingborg, Ystad-Świnoujście (nocny rejs, kabiny 4-osobowe), 2 noclegi w hostelu Danhostel Ishøj Strand pod Kopenhagą w pokojach 2-osobowych z łazienkami i z pościelą, 2 śniadania, 2 obiady / obiadokolacje oraz kolację i śniadanie na promie do Świnoujścia, opiekę pilota, wypożyczenie rowerów podczas zwiedzania Kopenhagi, ubezpieczenie KL (do sumy 15 000 EUR), NNW i bagażu. 
  • KOSZTY DODATKOWE: bilety wstępu - ok. 450 DKK/os.
  • MAŁA GRUPA: wyjazd jest przeznaczony tylko dla 10 osób. Dzięki temu nasza ekipa będzie bardziej mobilna w porównaniu z typowymi wycieczkami, a to oznacza, że zobaczymy więcej. No i odkrywaniu uroków Skandynawii będzie towarzyszyła prawdziwe podróżnicza atmosfera!
  • Wyjazd zaczyna się i kończy w Szczecinie
  • Należy zabrać ze sobą ważny paszport lub dowód
  • Kolejność zwiedzania oraz ceny biletów wstępu mogą ulec nieznacznym zmianom
  • Relacja z wyjazdu znajdzie się w "Zewie Północy"

Organizatorzy

Mobirise

Koncepcja wyjazdu i jego program  to redakcyjna propozycja Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy". To także rezultat licznych artykułów na temat bliskiej Skandynawii, jakie gościły na łamach "Zewu Północy".  Relacja z wyjazdu zostanie zamieszczona w jednym z nadchodzących wydań. Więcej...

Mobirise

Organizatorem wyjazdu jest działające od roku 1990 Biuro Podróży i Turystyki "GLOBTOUR" ze Szczecina. Wieloletnie doświadczenie w aranżacji pobytów dla grup, w tym także w Skandynawii, oraz tysiące zadowolonych klientów to główny atut szczecińskiej firmy. Więcej...

Zgłoszenia / kontakt

Zgłoszenia na wyjazd:

(wystarczy podać imię)

+48 91 432 08 37

"ZEW PÓŁNOCY"

(zgłoszenia i ogólne informacje)

+48 510 829 943

BIURO PODRÓŻY "GLOBTOUR"

(zgłoszenia, płatności, szczegóły organizacyjne)


Zaproś na wyprawę przyjaciół