2021-05-10
Nowy tunel na Wyspach Owczych
Farerska specjalność: tunele drogowe ...
więcej >>>

2021-05-06
Polacy malują most nad Sundem
Remont przewidziany na… 12-13 lat! ...
więcej >>>

2021-05-05
Finlandia: turyści na wjazd muszą poczekać
Ograniczenie ruchu turystycznego do 25 maja ...
więcej >>>

2021-04-30
Valborgsmässoafton na dystans
Noc Walpurgii w Szwecji ...
więcej >>>

2021-04-29
Dania: Store Bededag
Długi weekend i bułeczki hveder ...
więcej >>>

2021-04-25
Rønne: otwarcie Muzeum Zabawek
Nowa placówka muzealna, wstęp wolny! ...
więcej >>>

2021-04-15
Wyspy Owcze. Przewodnik turystyczno – kulturowy
Nowa publikacja PCIT TRAMP ...
więcej >>>

2021-04-13
Svedavia: katastrofalny spadek ruchu lotniczego
Zamrożenie przewozów pasażerskich ...
więcej >>>

2021-04-05
Nowy kościół na Islandii
Selfoss będzie miało swoją świątynię ...
więcej >>>

2021-04-02
Spokojnej, błogosławionej Wielkanocy!
...
więcej >>>

2021-04-01
SámiiLand expedition 2021
Niezwykła wyprawa Tomasza Paterskiego ...
więcej >>>

2021-03-29
Skandynawskie plaże wśród najpiękniejszych
Plażowy TOP 20 Lonely Planet ...
więcej >>>

2021-03-26
Widerøe: wkrótce samolot elektryczny
Pierwsze loty w 2026 r ...
więcej >>>

2021-03-17
Płock: IX Festiwal Zorzy Polarnej
Plan wydarzeń w drugiej połowie marca ...
więcej >>>

2021-03-11
Podcast o Wyspach Owczych, cz. 2
Na wesoło o farerskich ciekawostkach ...
więcej >>>

2021-03-07
Sztokholm: protest przeciw restrykcjom
Nie dla szczepionek i paszportów covidowych ...
więcej >>>

2021-03-02
Islandia: prace nad ustawą medialną
Plan opodatkowania mediów zagranicznych ...
więcej >>>

2021-02-27
Dania: Covid-19 a gospodarka
Które branże straciły najwięcej w 2020? ...
więcej >>>

archiwum wiadomości  

2020-12-01

Czechy: Festiwal Arktyczny 2020

Grudzień 2020 - Marzec 2021

ARCTIC FESTIVAL to festiwal łączący czeską i związaną z Arktyką naukę i kulturę. Jego głównym celem jest pogłębienie kontaktów między naukowcami i artystami z Czech oraz krajów Północy, a także nawiązanie współpracy między nowymi partnerami.

Podczas festiwalu zarówno profesjonalna, jak i nieprofesjonalna publiczność zapoznaje się z osiągnięciami nordyckich i czeskich naukowców w dziedzinie badań nad Arktyką oraz ze wspólną czesko-arktyczną działalnością kulturalną i naukową - zarówno w Czechach, jak i w Arktyce. Ponadto publiczność poznaje unikalną kulturę i historię narodów Północy. Organizatorzy festiwalu starają się pokazać, w jaki sposób kultura awangardowa może zwiększyć zainteresowanie mediów badaniami naukowymi w Arktyce i uczynić naukę bardziej widoczną w przestrzeni publicznej. Zainteresowanie opinii publicznej może z kolei wpłynąć na podejście zainteresowanych stron do zagwarantowania środków finansowych na dalsze badania naukowe.

ARCTIC FESTIVAL 2020 stanowi kontynuację projektów kulturalno-naukowych ARCTIC FESTIVAL 2019 / Days of Arctic and Czech Culture and Science oraz AT HOME IN SVALBARD 2018.

NIECO HISTORII

Pierwszy ze wspomnianych projektów – festiwal kulturalno-naukowy AT HOME IN SVALBARD 2018 – został zrealizowany dzięki współpracy czeskich naukowców i artystów z norweskimi partnerami, przyjmując swoją nazwę od punktu kulminacyjnego całego wydarzenia – koncertu czeskiej, awangardowej grupy punk-rockowej "Už jsme doma" i wydania jej nowej płyty "Floes". Festiwal odbył się w dniach 21 sierpnia – 13 września 2018 roku w Longyearbyen, centrum administracyjnym Svalbardu, oraz w opuszczonym górniczym mieście Piramida, wcześniej prowadzonym przez rosyjski trust Arktikugol. Okazją ku temu było 100-lecie powstania Czechosłowacji, 25-lecie powstania Republiki Czeskiej oraz 10. rocznica rozpoczęcia regularnych pobytów badawczych czeskich naukowców na Svalbardzie. Znaczna część festiwalu została sfinansowana ze źródeł prywatnych oraz z wkładu logistycznego i finansowego Centrum Ekologii Polarnej Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach.

Od 7 listopada 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. odbyła się w Republice Czeskiej kontynuacja projektu kulturalno-naukowego AT HOME IN SVALBARD 2018 pod nazwą ARCTIC FESTIVAL 2019 / Days of Arctic and Czech Culture and Science. Poza zapoznaniem się z głównymi punktami projektu AT HOME IN SVALBARD 2018, czeska publiczność miała okazję zapoznać się z kulturą Svalbardu, Laponii, Grenlandii, Norwegii i Danii. ARCTIC FESTIVAL 2019 został zorganizowany przez Centrum Ekologii Polarnej Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach we współpracy z UNIS, Centrum Uniwersyteckim w Longyearbyen na Svalbardzie, oraz przy finansowym wsparciu Funduszu Stosunków Dwustronnych w ramach dotacji EOG i Norwegii na lata 2014-2021.

Szczegółowy przegląd wszystkich działań kulturalnych i naukowych w ramach wyżej wymienionych projektów jest dostępny na stronie internetowej www.arktickyfestival.cz

ARCTIC FESTIVAL 2020

Tegoroczna edycja Festiwalu Arktyki odbędzie się w dniach od 6 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r. w Ústí nad Labem, Teplicach, Pradze, Dačicach, Czeskich Budziejowicach, Hradcu Králové oraz online. Jest ona rezultatem współpracy Uniwersytetu Jana Ewangelisty Purkyně w Ústí nad Labem i Norweskiego Instytutu Polarnego w Tromsø, przy wsparciu finansowym Funduszu na rzecz Stosunków Dwustronnych w ramach EOG oraz dotacji norweskich na lata 2014-2021.

W festiwalu biorą udział również: Instytut Juliusza von Payera w Ústí nad Labem, zespół muzyczny „Už jsme doma”, Muzeum Miasta Ústí nad Labem, Muzeum Regionalne w Teplicach, Muzeum i Galeria Miejska w Dačicach, Pałac Akropolis w Pradze, Instytut Geofizyki Czeskiej Akademii Nauk, Galeria Jaroslava Fragnera, Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet Południowoczeski w Czeskich Budziejowicach, Uniwersytet Masaryka w Brnie, Uniwersytet Ostrawski, Dom Skandynawski, Kino Evald, Sala Publiczna Hraničář w Ústí nad Labem, wydawnictwa Dauphin i Portal, czasopisma „A2”, „Plav” i „Geografické rozhledy”, NUUK w Hradcu Králové, Teatr Minorowy, Ministerstwo Finansów Republiki Czeskiej (administracja dotacji norweskich), Ambasada Norwegii w Pradze, Ambasada Kanady w Pradze, Ambasada Wielkiej Brytanii w Pradze, Ambasada Danii w Pradze, Konsulat Honorowy Islandii w Pradze.

PROGRAM

W związku z pandemią COVID-19, pierwotnie planowany program zostanie podzielony na dwie części: otwarcie z ograniczonym udziałem publiczności w grudniu 2020 roku oraz główna część festiwalu z udziałem partnerów zagranicznych w marcu 2021 roku.

Otwarcie z ograniczoną liczbą zwiedzających nastąpi w niedzielę 6 grudnia 2020 r. o godz. 15.00 w Muzeum Miasta Ústí nad Labem (Masarykova 1000). Wezmą w nim udział m.in.: Václav Houfek, dyrektor Muzeum Miasta Ústí nad Labem, J. E. Robert Kvile, Ambasador Królestwa Norwegii w Republice Czeskiej, Ing. dr Richard Pokorný, kierownik Katedry Środowiska Uniwersytetu Jana Ewangelisty Purkyně i kierownik Instytutu Juliusza von Payera w Ústí nad Labem, Prof. ing. Josef Elster, CSc., Centrum Ekologii Polarnej, Uniwersytet Południowoczeski, Czeskie Budziejowice, Dr ing. Zdeněk Lyčka, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Miroslav Wanek, grupa muzyczna „Už jsme doma”, Jan Pechar – wejście na żywo z czeskiej stacji naukowej w Longyearbyen na Svalbardzie

Po otwarciu festiwalu odbędą się wernisaże kolejnych wystaw: "Igimarasussuk, który zjadł swoje żony / Eskimoskie legendy oczami Aarona Kangermio" (ilustracje książkowe), "Bajki Sámi / Ilustracje Luboša Drtina" (ilustracje książkowe), "Arktyka Kanadyjska: żywa i tętniąca życiem" (zdjęcia). Będzie można także obejrzeć prezentację fotograficzną autorstwa Stanisława Chládka pt. "Fauna południowego Morza Beringa".

Wszystkie wystawy i projekcje wideo będzie można oglądać do 31 stycznia 2021 roku.

Otwarcie Festiwalu Arktycznego 2020 będzie rejestrowane przez Regionalną Telewizję Ústí nad Labem – będzie je można zobaczyć także na YouTube.

W poniedziałek 7 grudnia 2020 r. od godz. 16.00 na profilu FB https://www.facebook.com/Advojka odbędzie się prezentacja online wydania „Arktyki” magazynu „A2”, wydania „Sámi” magazynu „Plav” oraz „polarnej” edycji magazynu „Geografické rozhledy”.

Z kolei 10 grudnia 2020 r. o godz. 17.00, w obecności ograniczonej liczby osób, nastąpi otwarcie wystawy „Ekspedycja na biegun północny / Ilustracje Juliusza Payera" (ilustracje książkowe i kopie obrazów). Gospodarzem wydarzenia będzie Muzeum Regionalne w Teplicach (Zámecké nám. 517/14).

Na monitorach będzie można obejrzeć w formie pętli filmowych: fotograficzną prezentację wideo autorstwa Stanislava Chládka pt. „Fauna południowego Morza Beringa”, film o Svalbardzie Bjørna Andersa Nymoena, zatytułowany „Arktyka”, film Jaroslava Fragnera „Made in Nature” o architekturze nordyckiej. Wystawę i wszystkie projekcje wideo będzie można oglądać do 31 stycznia 2021 roku.

4 lutego 2021 w Muzeum Miejskim i Galerii Dačice (Havlíčkovo náměstí 85, Dačice I, www.muzeumdacice.cz) zaplanowano kolejne wydarzenia. Będą nimi:

16.00 – mini konferencja arktyczna. Udział wezmą: J. E. Robert Kvile, Ambasador Królestwa Norwegii w Republice Czeskiej (wystąpienie pt. „Rdzenna ludność Norwegii: od asymilacji do uznania”), Prof. ing. Josef Elster, CSc., Centrum Ekologii Polarnej, Uniwersytet Południowoczeski w Czeskich Budziejowicach („Czeska arktyczna infrastruktura naukowa stacji polarnej im. Josefa Svobody na Svalbardzie. Jak postępować w czasie pandemii bez wsparcia państwa", Dr ing. Zdeněk Lyčka, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej („Grenlandia na nartach”).

18.00 – otwarcie wystaw: „Czechy w Arktyce / Arktyka w Czechach” na temat współpracy w dziedzinie nauki i kultury pomiędzy Czechami a regionami z Dalekiej Północy, „3913 Tasiilaq” (zdjęcia Ole G. Jensena ze Wschodniej Grenlandii). Obie wystawy będzie można oglądać do 26 lutego 2021 roku.

Główny program Festiwalu Arktycznego z udziałem zagranicznych gości odbędzie się w marcu 2021 roku. Szczegółowy przegląd wszystkich wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej www.arktickyfestival.cz

Koordynatorem wszystkich poprzednich lat Festiwalu Arktycznego jest Dr ing. Zdeněk Lyčka z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej (kontakt: zdenek_lycka@mzv.cz, +420 776 750 488).

wcześniejszy news archiwum wiadomości

  © 2002-2019 by PCIT TRAMP, Szczecin      Opieka techniczna: IKSik.net
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies) w celu umożliwienia składania zamówień oraz do badania oglądalności strony.
Aby dowiedzieć się czym są ciasteczka odwiedź stronę wszystkoociasteczkach.pl
Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie ciasteczek na tej stronie, zablokuj je w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.