Krajobrazy
SVALBARDU

Arktyka pieszo, statkiem, pontonem…


7-13 lipca 2020

  

WYJĄTKOWE MIEJCE W ARKTYCE

Obszary położone w okolicach 80 st. szerokości geograficznej północnej charakteryzują się bardzo surowym klimatem i trudnymi, niestabilnymi warunkami lodowymi. Spitsbergen - największa wyspa archipelagu Svalbard - wręcz przeciwnie. Dzięki obecności ciepłego Prądu Zatokowego, Spitsbergen latem jest przykładem Arktyki niemal przyjaznej i jednocześnie pełnej życia. W czerwcu, lipcu i sierpniu morze najczęściej wolne jest od paku lodowego. Stwarza to fenomenalne warunki do polarnej żeglugi.

Kolorowa tundra wolna jest od śniegu. Trwa dzień polarny. Słońce świeci przez 24 godziny na dobę, a temperatury utrzymuje się w granicach 5 -10 stopni powyżej zera. Te okoliczności sprzyjają przyrodniczym wędrówkom.







ZOBACZ  FILM
Mobirise

Ymerbukta, Esmarksbreen
i Barentsburg

Wyprawa podzielona jest na dwa  etapy. Podczas pierwszego z nich dotrzemy w rejon zatoki Ymerbukta i wielkiego lodowca Esmarkbreen. Lodowiec stanowi absolutną ikonę zachodniego wybrzeża Spitsbergenu - wspaniały kilkudziesięciometrowej wysokości lodowy klif obłamujący się do Morza Grenlandzkiego, imponujące pola szczelin a wokół strzeliste alpejskie szczyty. W drodze powrotnej odwiedzimy rosyjską enklawę na Spitsbergenie – miasteczko górnicze Barentsburg.

Fot. Ulrich Wirrwa / Scandlines

Fuglefjella i Ziemia Nordenskiölda

Drugi etap to emocjonujący rejs pontonem ekspedycyjnym pod ptasie klify Fuglefjella oraz odpoczynek wśród zielonych dolin, malowniczych lodowców, kwiatów, ptaków i reniferów centralnej części wyspy - Ziemi Nordenskiölda.

Wybrane atrakcje wyprawy

Pejaże zachodniego Spitsbergenu

Majestatyczne wybrzeże ze strzelistymi szczytami i dzikimi lodowcami Ymerbukty, Grönfjordu.

Ziemia Nordenskiölda

„Stołowe góry” i rozległe doliny polodowcowe centralnej części Ziemi Nordenskiölda.

Isfjord

Rejsy statkiem i pontonem po malowniczym Isfjordzie to niezapomniane wrażenia.

Wędrówki po lodowcu

... ale także po strefach moren z widokami na klify lodowe, lagunę lodowcową, pola szczelin.

Przyroda arktycznego lata

Wędrówki przez kolorową tundrę, gdzie podczas krótkiego, arktycznego lata "eksploduje" życie. 

Arktyczna fauna

... to svalbardzkie renifery, liczne gatunki ptaków, foki, a w Isfjordzie 
nawet morsy i niedźwiedzie polarne.

ABC pobytu w Arktyce

Nauka życia (wędrówki i odpoczynku) na polarnym szlaku latem, noclegi w namiotach ekspedycyjnych.

Rosyjski Barentsburg

Odwiedziny tej osady górniczej to jak wyprawa w inną czasoprzestrzeń:
tutaj Lenin wciąż jest żywy...

Longyearbyen - stolica Svalbardu

Główna miejscowość na archipelagu, z górniczą przeszłością i kilkoma nietypowymi ciekawostkami.

Mobirise

Opiekun wyprawy -
Krzysztof Michalski

Wyprawę poprowadzi Krzysztof Michalski – z Daleką Północą związany od 1999 roku. Krzysztof koordynował i uczestniczył w ponad 50 turystycznych i naukowych projektach ekspedycyjnych w różnych częściach Svalbardu, Islandii i Grenlandii.

Swoje dokonania eksploracyjne i zainteresowanie naukowe Artkyką łączy z działalnością touroperatorską, prowadząc biuro turystyki polarnej NARVAL - Ekspedycje polarne. Jego polarne dossier znajduje się na stronie www.narval.com.pl

Program wyprawy

Dzień transferowy

Przelot na Spitsbergen. Uczestnicy lecą na Północ samodzielnie, spotkanie z polarnikiem - opiekunem wyprawy na lotnisku w Longyearbyen. Przejście na Camping Longyearbyen (nocleg).

Dzień 1

Ymerbukta i Esmarksbreen. Rankiem wsiadamy na pokład statku ekspedycyjnego i opuszczamy Longyearbyen. Około południa docieramy do zatoki Ymerbukta. Transport pontonem na brzeg zatoki i założenie obozu wśród moren lodowca Esmarkbreen. Popołudnie spędzimy na wędrówce pomiędzy urokliwymi jeziorkami polodowcowymi. Z morenowych wzgórz rozciągają się fantastyczne widoki na cały Isfjord i strzeliste góry zachodniego wybrzeża. Wieczorem wrócimy od obozu, aby przeżyć swój pierwszy biwak w terenie. Będziemy musieli zachować szczególną ostrożność. To właśnie w tym miejscu latem 2015 nasz obóz odwiedził niedźwiedź polarny. Nawet jeśli miś nas nie odwiedzi, bezwzględnie powinniśmy zabezpieczyć żywność przed licznymi w tym rejonie lisami polarnymi…

Dzień 2

Lodowiec Esmarkbreen. Tego dnia będziemy eksplorować okolice potężnego lodowca Esmarkbreen. Rzadko zdarza się, aby na tak niewielkim obszarze skumulowanych było aż tyle form lodowcowych. Będziemy podziwiać wysłodzoną lagunę lodowcową, po której pływają fragmenty lodu - graulery, potężną studnię, do której z hukiem spadają wody roztopowe, liczne pola szczelin, z których otchłani wyziera turkusowe serce lodowca. W drodze powrotnej z jednego ze wzniesień moreny bocznej podziwiać będziemy kilkudziesięciometrowej wysokości, obłamujące się do Morza Grenlandzkiego czoło lodowca Esmarkbreen. Jeśli dopisze szczęście, zaobserwujemy „cielenie” się lodowca i narodziny gór lodowych.  

Dzień 3

Isfjord i Barentsburg. Po późnym śniadaniu ok. południa wracamy na pokład statku ekspedycyjnego. Przeprawiamy się na drugą stronę Isfjordu, bacznie obserwując morze w poszukiwaniu fok, morsów i wielorybów. Z pewnością w podróży morskiej towarzyszyć nam będą ptaki - petrele, nurzyki, maskonury i mewy. Na krótki czas lądujemy w Barentsburgu. To niepowtarzalna okazja, aby w komfortowych warunkach odwiedzić enklawę Rosji w Arktyce europejskiej. Kontrast pomiędzy infrastrukturą norweskiego Longyearbyen i rosyjskiego Barentsburga jest szokujący. W środku miasta oczywiście popiersie Lenina… Wracamy na pokład statku i obieramy kurs wschodni. Powrót do Longyearbyen przewidywany jest we wczesnych godzinach wieczornych. Noclegi podczas tego etapu - w namiotach ekspedycyjnych. Ostatni nocleg tej części wyprawy na Campingu Longyearbyen. 

Dzień 4

Na Ziemi Nordenskiölda. Naszą podróż po Ziemi Nordenskiölda rozpoczniemy od emocjonującego rejsu pontonem ekspedycyjnym pod ptasi klif Fuglefjella. Rejs pontonem to wyjątkowa okazja, aby być naprawdę blisko świata polarnego morza. Zawrotna prędkość, podskoki na szczytach fal i jednocześnie petrele i maskonury niemal na wyciągnięcie ręki – oto w kilku słowach co nas czeka. Ubrani w specjalne kombinezony ratunkowe będziemy całkowicie bezpieczni. Po dotarciu do ptasiego bazaru przywita nas krzyk kolonii nurzyków i mew… Po powrocie z rejsu opuszczamy strefę morza i wkraczamy w świat dolin Ziemi Nordenskiölda. 

Dzień 5,6 i7

Adventdalen. Przez kolejne trzy noce stacjonować będziemy w naszym wysuniętym obozie w górnej części Adventdalen. To doskonały punkt wypadowy do lekkich, aczkolwiek bardzo atrakcyjnych krajobrazowo wycieczek - do malowniczej doliny Foxdalen czy na pobliski lodowy płaskowyż Foxfonna, z którego rozciąga się oszałamiający widok na warkocze rzeki roztokowej Adventelvy oraz wschodnie rubieże Ziemi Nordenskiölda. Po kilku dniach odpoczynku wśród kwiatów, mchów i reniferów powrócimy do cywilizacji Longyearbyen. Wieczorem siódmego dnia kończymy naszą wyprawę.

Dzień transferowy

Podobnie jak w przypadku przylotu, powrót ze Spitsbergenu następuje już indywidualnie, w zależności od własnych preferencji. Korzystając z okazji, można np. zaplanować dodatkowy pobyt w Tromsø lub Oslo. 

Podstawowe informacje 


  • TERMIN WYPRAWY:    7-13 lipca 2020  (bez dni transferowych)
  • MAŁA GRUPA: aby zapewnić maksymale bezpieczeństwo i sprawne działanie zespołu, grupa będzie liczyła tylko 6-9 osób.  
  • CHARAKTER WYJAZDU: wyjazd ma charakter wyprawowy, ale przeznaczony jest praktycznie dla każdego. 
  • CENA WYPRAWY:   5300  PLN / os.
  • CENA OBEJMUJE: • Transfery statkiem lub jachtem ekspedycyjnym na trasie Longyearbyen – Ymerbukta, Ymerbukta – Barentsburg - Longyearbyen • Podróż 12-osobowym pontonem ekspedycyjnym na trasie Longyearbyen – ptasie bazary Fuglefjella – Longyearbyen • Transfery samochodowe na trasach Camping – port Longyearbyen / Dolina Adventdalen • Opiekę doświadczonego polarnika na całej trasie ekspedycji • Wypożyczenie przez Narval – ekspedycje polarne sprzętu niezbędnego do podróży po arktycznym szlaku (namioty ekspedycyjne, kuchenki wraz z paliwem), a także sprzętu do nawigacji • Wyposażenie uczestników w sprzęt niezbędny do bezpiecznego poruszania się po lodowcu i przekraczania potoków lodowcowych: sprzęt asekuracyjny, wodery • Zaopatrzenie ekspedycji w sprzęt do łączności oraz broń na wypadek spotkania z niedźwiedziami polarnymi • 3 noclegi na kempingu w Longyearbyen • Ubezpieczenie KL do sumy min. 10 000 EUR i ubezpieczenie SAR (Search and Rescue) do kwoty zdefiniowanej przez Gubernatora Svalbardu. 
  • CENA NIE OBEJMUJE: • Przelotu na trasie Polska–Spitsbergen-Polska (od ok. 2000 PLN) • Wyżywienia (koszt wyżywienia trekkingowego zawierającego żywność liofilizowaną to ok. 40 PLN / os. / dzień) • Opcjonalnych kosztów wstępu do Muzeum Polarnego (80 NOK) • Opcjonalnego dodatkowego noclegu na Campingu Longyearbyen (ok. 150 NOK).  
  • WYPRAWA ZACZYNA I KOŃCZY SIĘ NA SVALBARDZIE
  • Polarnicy uczestniczący w ekspedycji zastrzegają sobie prawo zmiany trasy w przypadku napotkania wyjątkowo trudnych warunków atmosferycznych, terenowych lub problemów kondycyjnych lub zdrowotnych Uczestników ekspedycji. 
  • Relacja z wyprawy znajdzie się w "Zewie Północy".
Mobirise

Magazyn Skandynawski "ZEW PÓŁNOCY"

Patronat medialny nad wyprawą sprawuje jedyny w Polsce periodyk poświęcony Skandynawii i związanym z krajami nordyckimi obszarami Arktyki. Spitsbergen ma swoje stałe miejsce na łamach magazynu. Więcej...

Mobirise


Biuro Podróży NARVAL - EKSPEDYCJE POLARNE

Organizatorem wyjazdu jest jedyne w Polsce biuro podróży, wyspecjalizowane w autorskich wyprawach polarnych do Arktyki w systemie całorocznym, również podczas arktycznej zimy i wiosny. Więcej...

Zgłoszenia na wyprawę:

(wystarczy podać imię)

+48 91 432 08 37

"ZEW PÓŁNOCY"

(zgłoszenia
i ogólne informacje)

+48 661 795 892

BIURO PODRÓŻY NARVAL

(zgłoszenia, płatności, szczegóły organizacyjne)

Zaproś na wyprawę przyjaciół !

Made with ‌

WYSIWYG HTML Editor