30 kwietnia 2022 r. miniaturowy archipelag Ertholmene, złożony z wysepek Christiansø, Frederiksø, Græsholm i okolicznych szkierów, będący najdalej na wschód wysuniętym terytorium Danii, uzyska oficjalny status parku przyrody. Jego nazwa to Naturpark Christiansø.
Park obejmie powierzchnię 36 ha na lądzie i ponad 1200 ha na obszarze morskim. Skaliste wysepki są ostoją ptactwa – z Ertholmene pochodzi 10% duńskiej populacji edredonów, jest tu także największe stanowisko foki szarej w kraju. Z uwagi na specyficzny klimat, przyjęły się tu figi i morwy.
Christiansø i Frederiksø są zamieszkane, tworząc unikalny w duńskiej skali zespół zabytkowy, będący morską twierdzą, wzniesioną w XVII w. z rozkazu Christiana V. W sezonie letnim twierdza stanowi dużą atrakcję dla turystów wypoczywających na Bornholmie, skąd na Christiansø można dostać się statkiem.
Projekt parków przyrody jest rozwijany od roku 2013. Naturpark Christiansø jest 15. tego typu obszarem ochrony przyrody w Danii. Parki przyrody pełnią podobną funkcję do naszych parków krajobrazowych. Szczególne walory przyrodnicze i ich prawna ochrona nie wykluczają rozwijania turystyki i działalności gospodarczej – oczywiście z poszanowaniem środowiska.
Oprócz 15 parków przyrody w Danii działa 6 parków narodowych – obszarów chronionych o wyższym statusie, oraz kilka geoparków.
Więcej o Christiansø: www.christiansoe.dk
Fot. Pixabay
|