2023-02-01
Dania mistrzem świata w piłce ręcznej
Wielka feta w Kopenhadze ...
więcej >>>

2023-01-31
Północ dostarczy ciężki sprzęt Ukrainie
Czołgi, transportery, haubice ...
więcej >>>

2023-01-28
Helsinki: targi MATKA sukcesem
Największe targi turystyczne Skandynawii ...
więcej >>>

2023-01-24
Unity Line: nowe oferty do Skandynawii
Propozycje wycieczek na 2023 rok ...
więcej >>>

2023-01-22
Odszedł profesor Karol Piasecki
...
więcej >>>

2023-01-20
Bornholm: Wielki Brat spojrzy na turystów
Sztuczna inteligencja ma pomóc branży ...
więcej >>>

2023-01-16
Film o zaginionym fińskim myśliwcu
Zawiłe losty Brewstera F2A-1 ...
więcej >>>

2023-01-13
Bornholmslinjen: rekord przewozów w 2022
Blisko 2 mln pasażerów na trzech bornholmsich trasach ...
więcej >>>

2023-01-09
Norwegian: wraca koniunktura
18 milionów pasażerów w 2022 ...
więcej >>>

2023-01-04
Płock, XI Festiwal Zorzy Polarnej
Kajakiem na Północy – spotkanie ze Zbigniewem Szwoch ...
więcej >>>

2022-12-31
Życzenia na Nowy Rok!
...
więcej >>>

2022-12-28
41. wydanie Magazynu Skandynawskiego
Zapraszamy do EMPiKów i salonów InMedio ...
więcej >>>

2022-12-24
Radosnego Bożego Narodzenia!
...
więcej >>>

2022-12-13
Święta Łucja przybywa
Tradycja w Szwecji i nie tylko ...
więcej >>>

2022-12-07
Płock: XI Festiwal Zorzy Polarnej
Spotkanie z Adamem Jarniewskim ...
więcej >>>

2022-12-03
Kalendarz Skandynawski 2023
Czwarta edycja kalendarza ...
więcej >>>

2022-11-27
Malmö: jubileusz portu lotniczego
50 lat największego lotniska południa Szwecji ...
więcej >>>

2022-11-26
7. edycja Nordic Focus Festival
25-27 listopada 2022, Gdańsk ...
więcej >>>

archiwum wiadomości  

2020-12-02

SPCC: ON THE GREEN WAY

Inicjatywa Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej

W czwartek 26 listopada 2020 r. odbyła się konferencja, która zainaugurowała nową inicjatywę Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej o nazwie On The Green Way. W tele-konferencji uczestniczyli ambasadorowie Danii, Finlandii, Danii i Szwecji oraz przedstawiciele skandynawskich i polskich inwestorów.

On The Green Way to roczny projekt poświęcony zielonej gospodarce – w jego ramach odbędzie się cykl konferencji i wydarzeń oraz projektów cząstkowych, promujących polsko-skandynawską współpracę przy zielonej transformacji i odbudowę po kryzysie wywołanym pandemią.

- Zmiany klimatyczne dokonują się na naszych oczach, świadomość powagi sytuacji staje się coraz powszechniejsza. Pandemia i kryzys, jaki wywołała potęgują obawy co do przyszłości, ale jednocześnie stwarzają wyjątkową okazję do przebudowy aktualnego modelu gospodarki. Państwa nordyckie są zaawansowane we wdrażaniu zielonych rozwiązań i technologii i stawiają sobie bardzo ambitne cele w tym zakresie. Kompetencje, kapitał, doświadczenie i ich otwartość na współpracę mogą stać się realnym wsparciem dla zielonej transformacji w Polsce – podkreśla Agnieszka Zielińska, dyrektor zarządzająca Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej.

GŁOS AMBASADORÓW

Ambasadorowie krajów skandynawskich podczas konferencji „Zielona gospodarka – nasz wspólny cel. Skandynawskie doświadczenia w polskich realiach”, zgodnie podkreślali wagę dialogu i współdziałania państw europejskich.

Ole Toft, ambasador Danii, przywołał doświadczenia swojego kraju. To kryzys paliwowy i chęć uniezależnienia się od importowanych paliw kopalnych zapoczątkowały w Danii inwestycje w źródła energii odnawianej, zaś gaz sprawdził się jako paliwo przejściowe.

- Projekt Baltic-Pipe, przy którym współpracujemy z Polską, odegra ważną rolę w polskiej transformacji energetycznej. Cieszę się, że mamy w tym swój udział – podkreślił Ole Toft. Dodał też, że nie można zapominać o kontekście społecznym transformacji. Jej celem są nie tylko zmiany technologiczne, ale stworzenie dobrobytu i warunków przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu, dlatego tak ważne jest zadbanie o przekwalifikowanie grup zawodowych, których dotknie transformacja energetyczna.

Rządy nordyckie podejmują szereg działań stymulujących biznes do wdrażania ekologicznych rozwiązań. Finlandia stosuje m.in. mechanizmy fiskalne, rząd wprowadził na przykład podatek od ogrzewania zasilanego paliwami kopalnymi.

- Jesteśmy mocno zdeterminowani, by konsekwentnie realizować zieloną transformację, dlatego około połowy kwoty z Funduszu Odbudowy, która przypadnie Finlandii zostanie przeznaczona właśnie na ten cel – powiedział Juha Ottman, ambasador Finlandii.

Z kolei ambasador Norwegii, Anders Eide, podkreślił, że Norwegia, podobnie jak inne kraje skandynawskie, wykorzystuje szereg narzędzi do promowania zielonej transformacji. Stosowana jest metoda „marchewki i kija”, na przykład poprzez zachęty podatkowe do promowania zielonych technologii bądź podatku węglowego od spalania paliw kopalnych. Norweskie władze w coraz większym stopniu wykorzystują również swoją siłę nabywczą do promowania ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań. Przykładem może być nowy przetarg publiczny dotyczący najdłuższego połączenia promowego w Norwegii – przez Vestfjorden, z Bodø do Moskenes na Lofotach, w którym zawarto wymóg zapewnienia napędu wodorowego. Publiczne wymogi dotyczące zerowej emisji już doprowadziły do rewolucji elektrycznej na norweskim rynku promowym, na którym obecnie działa lub jest w budowie, ponad 450 bezemisyjnych statków z technologią akumulatorową.

- Państwa nordyckie są zaawansowane we wdrażaniu zielonych rozwiązań i technologii. Kompetencje, kapitał, doświadczenie i ich otwartość na współpracę mogą stać się realnym wsparciem dla zielonej transformacji w Polsce – podkreśla Agnieszka Zielińska, dyrektor zarządzająca Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej.

DEBATA PRZEDSTAWCIELI FIRM SKANDYNAWSKICH

Ciekawie przebiegła także debata z udziałem przedstawicieli obecnych w Polsce firm skandynawskich. Omawiano m.in. narzędzia, jakich potrzebują przedsiębiorcy działający w Polsce, by zielona transformacja przyspieszyła. Zaproszeni paneliści na liście oczekiwań umieścili także stabilne ramy prawe, regulacje uwzględniające długoterminową perspektywę i usuwanie barier legislacyjnych. Podkreślano także konieczność aktualizacji aktów prawnych, uwzględniających szybko zmieniające się technologie i nowe normy techniczne.

W przypadku firm wywodzących się ze Skandynawii dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej i zamkniętego obiegu w gospodarce często jest już elementem długoletniej strategii. Np. grupa Velux ogłosiła ambitny plan osiągnięcia Dożywotniej Neutralności Węglowej do roku 2041, kiedy przypadnie setna rocznica założenia firmy.

- Jeśli wypełnimy minimalne założenia Porozumienia Paryskiego, to temperatura i tak wzrośnie o 2,7 st. C. Musimy zrobić więcej – podkreśla Jacek Siwinski, prezes Velux Polska. Znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla czy wprowadzanie obiegu zamkniętego wymaga ścisłej współpracy z firmami partnerskimi i wspólnego poszukiwania rozwiązań. W przypadku Veluxa zaledwie 6% śladu węglowego powstaje w fabrykach grupy, za pozostałe 94% odpowiada pozostała część łańcucha wartości.

Przemysł budowlany jest przemysłem wysokoemisyjnym i nie ma gotowych technologii, które rozwiążą ten problem, ale skandynawskie firmy mają w sobie dużą otwartość i gotowość do testowania innowacyjnych rozwiązań. Np. Skanska zastosuje drewno konstrukcyjne do budowy pierwszego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej neutralnego dla klimatu biurowca. To tylko jeden z przykładów nowatorskich rozwiązań szwedzkiej firmy. Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wshcodniej, przywołuje spektakularny przykład współpracy z polską firmą Saule Technologies:

- Kilka lat temu zobaczyłam prezentację Olgi Milinkiewicz o ogniwach fotowoltaicznych z perowskitu i od razu wiedziałam, że to rozwiązanie ma ogromny potencjał i musi zostać skomercjalizowane. Elastyczne oraz lekkie ogniwa perowskitowe to technologia przełomowa, cieszę się, że Saule ze swoim zespołem zdolnych naukowców jest naszym partnerem.

- Współpraca Skanska i Saule Technologies rozpoczęła się, gdy nowa technologia była tylko planem na papierze. Dzięki wzajemnemu zaufaniu i gotowości Skanska do podęcia ryzyka udało nam się rozwinąć komercyjny produkt. Każdej firmie rozwijającej nowe technologię życzę, by na początku swojej drogi spotkała takiego partnera jak Skanska – podkreślił z kolei Bartosz Bursa z Saule Technologies.

Skandynawskie firmy mają wspólne wartości, które wpływają na tworzenie rozwiązań sprzyjających osiąganiu ambitnych celów ochrony planety oraz jej mieszkańców. Wybrzmiało to bardzo mocno w wypowiedziach uczestników konferencji.

- Partnerstwo na rzecz klimatu przedstawicieli biznesu oraz na poziomie rządowym jest kluczowe do wprowadzenia potrzebnych zmian, jednocześnie prowadzi do innowacyjnych rozwiązań, których tak teraz potrzebujemy, by przyspieszyć tempo zielonej transformacji – podsumowała dyskusję Agnieszka Zielińska ze Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej.

O KONFERENCJI

Paneliści:

Panel otwierający: „Zielona transformacja ze skandynawskiej perspektywy”

H.E. Ole Toft, Ambasador Danii
H.E. Stefan Gullgren, Ambasador Szwecji
H.E. Juha Ottman, Ambasador Finlandii
H.E. Anders Eide, Ambasador Norwegii

Panel biznesowy: „Skandynawskie rozwiązania w polskich realiach”

Mariusz Podgórski, Kierownik ds. energii, IKEA Retail
Bartosz Bursa, COO, Saule Technologies.
Katarzyna Zawodna-Bijoch, Prezes spółki biurowej Skanska w CEE
Johan Lunabba, Starszy Wiceprezes ds. Zrównoważonego Rozwoju, Stora Enso
Jacek Siwiński, Prezes, Velux Polska

Moderatorka: Agnieszka Zielińska, Dyrektor Zarządzająca Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej.

O PROJEKCIE ON THE GREEN WAY

On The Green Way to roczny projekt SPCC, poświęcony zielonej gospodarce, w jego ramach odbędzie się cykl konferencji i wydarzeń, oraz projektów cząstkowych promujących polsko-skandynawską współpracę przy zielonej transformacji i odbudowie po kryzysie wywołanym przez pandemię.

Więcej o projekcie: www.spcc.onthegreenway.com

Źródło: SPCC, www.spcc.pl

wcześniejszy news archiwum wiadomości

  © 2002-2019 by PCIT TRAMP, Szczecin      Opieka techniczna: IKSik.net
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies) w celu umożliwienia składania zamówień oraz do badania oglądalności strony.
Aby dowiedzieć się czym są ciasteczka odwiedź stronę wszystkoociasteczkach.pl
Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie ciasteczek na tej stronie, zablokuj je w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.