W listopadzie na Bornholmie obchodzono 80-lecie miejscowego lotniska – Bornholms Lufthavn (kod: RNN), zlokalizowanego w sąsiedztwie osady Arnager, kilka kilometrów na południowy-wschód od centrum Rønne.
Obecnie lotnisko obsługuje codzienne połączenie z Kopenhagą (kilka rejsów), którego operatorem są linie lotnicze DAT. Natomiast pierwsze regularne loty do stolicy rozpoczęto jesienią 1940 r., już pod okupacją niemiecką
Rocznica jest okazją, by przypomnieć, że w historii Bornholms Lufthavn są również polskie epizody, związane z ucieczkami w czasach PRL. Z ośmiu ucieczek lotniczych z komunistycznej Polski, cztery znalazły finał właśnie na lotnisku pod Rønne.
Wszystkie były dramatyczne, lecz jedna z nich – z 19 sierpnia 1970 r. – była naprawdę wyjątkowa. Tego dnia został uprowadzony rejsowy samolot LOT-u typu Ił-14, lecący na trasie Warszawa-Gdańsk. Jeden z pasażerów, Krzysztof Kryński, cukiernik z zawodu, granatem zmusił pilota do zmiany kursu.
Z łącznie 19 osób, pięcioro pasażerów poprosiło o azyl. Całą piątkę przewieziono na posterunek policji w Rønne w celu ustalenia, czy nie działali oni wspólnie. Po przesłuchaniu zatrzymano Kryńskiego, a pozostałe osoby zwolniono i poddano je dalszym procedurom w celu otrzymania upragnionego azylu. Ich znajomość z Kryńskim okazała się bardzo powierzchowna.
Kryński otrzymał w sądzie pierwszej instancji wyrok 3,5 roku pozbawienia wolności. Złożył jednak apelację, z marnym dla siebie skutkiem, bowiem kolejny wyrok opiewał na… 5 lat.
Po uzyskaniu wolności Kryński otrzymał pozwolenie na pobyt i pracę w Danii. Jednak jego dalsze losy nie ułożyły się dobrze (zmarł w 2017 r.).
IŁ-14 był drugim przypadkiem porwania polskiego samolotu pasażerskiego Polskich Linii Lotniczych. 16 grudnia 1949 r. na lotnisku w Rønne wylądował porwany samolot typu Dacota, lecący na trasie Katowice-Łódź-Gdańsk. W dzienniku bornholmskiej policji zanotowano pod tą datą nazwiska 15 polskich uciekinierów (w tym troje małych dzieci). Ucieczka ta była wcześniej starannie przygotowana i objęła także rodziny zbiegłych pilotów.
Tekst: Maria Tuniszewska–Ringby, Rønne (Bornholm),
e-mail: mtr (at) bornholmsmuseum.dk, tel. +45 56 95 07 35, www.bornholmsmuseum.dk
Na zdjęciu: Samolot IŁ-14 na lotnisku w Rønne 19 sierpnia 1970 r. Fot. Algot Lindau Rasmussen. Fotoarchiwum Bornholms Museum, Rønne, Dania.
|